Bratislava 25. apríla (TASR) - Od piatku do pondelka (28. 4.) sa v Bratislave uskutoční štvrtý ročník Modelového parlamentu Slovenska. Zúčastní sa na ňom 150 študentov stredných škôl z celého Slovenska, ktorí budú počas štyroch dní simulovať prácu poslancov Národnej rady (NR) SR, a tvoriť návrhy zákonov, ktoré by mohli zlepšiť Slovensko. Otvorenie konferencie sa uskutoční v piatok o 14.30 h v amfiteátri Právnickej fakulty (Praf) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Vystúpi na ňom dekan Praf UK Eduard Burda a štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurilovská. TASR o tom informoval predseda Modelového parlamentu Slovenska Sebestyén Marosz.
V sobotu (26. 4.) o 19.00 h sa v amfiteátri PraF UK uskutoční diskusia s rektorom UK Marekom Števčekom a predsedníčkou Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež, šport a cestovný ruch Paulou Puškárovou (Hlas-SD) o aktuálnych výzvach školstva a polarizácii spoločnosti. V pondelok (29. 4.) sa v pléne NR SR uskutoční rokovanie Modelového parlamentu Slovenska. Od 9.00 do 9.45 h sa bude konať hodina otázok poslancov NR SR, počas ktorej budú na otázky študentov odpovedať poslanci Michal Šimečka (PS) a Vladimíra Marcinková (SaS), rovnako aj podpredseda KDH Viliam Karas. Následne od 11.00 do 12.30 bude prebiehať hodina otázok členov vlády SR, na ktorej sa okrem predsedu NR SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) zúčastnia aj ministri Matúš Šutaj Eštok, Tomáš Drucker, Kamil Šaško, Denisa Saková (všetci Hlas-SD), ďalej Richard Takáč, Boris Susko, Juraj Blanár, Robert Kaliňák (všetci Smer-SD) a tiež štátni tajomníci Lucia Kurilovská a Michal Kaliňák.
Na štvrtom ročníku konferencie budú študenti diskutovať vo výboroch o viacerých aktuálnych témach ako napríklad ustanovenie dvoch pohlaví v Ústave SR, konsolidácia verejných financií či bezpečnosť na školách.
„Modelový parlament Slovenska je stredoškolská organizácia, ktorá už štyri roky organizuje modelové zasadnutia národnej rady pre študentov stredných škôl. Na Modelovom parlamente si každý študent má možnosť vybrať stranu, ktorej názory bude zastupovať, a výbor, v ktorom bude pôsobiť. Každý výbor sa zaoberá unikátnou témou, ktorá aktuálne rezonuje v spoločnosti. Študenti počas troch dní rokovaní spoločne vytvoria návrhy zákona, ktoré upravujú aktuálny legislatívny stav. Následne v posledný deň konferencie sa v NR SR uskutoční zasadnutie parlamentu, na ktorom sa prostredníctvom štandardného legislatívneho procesu prerokujú návrhy zákona vytvorené študentmi,“ vysvetlil Marosz.