Humenné 28.04.2025 (Skolske.sk)
Začiatkom apríla sa v rámci programu žiackej skupinovej mobility Erasmus+ stretla skupina žiakov a pedagógov tried 3.A a 4.A zo ZŠ Dargovských hrdinov 19 v Humennom a partnerskej školy ZŠ Kolín V., Mnichovická 62 v prekrásnom meste Českej republiky - v Kolíne. Týždeň plný priateľstva, poznávania, zážitkov a zábavy sa niesol v duchu spolupráce a medzinárodného porozumenia.
Malí cestovatelia z Humenného prekonali dlhú nočnú cestu, no únava ich neodradila. Po výdatných spoločných raňajkách nasledovalo slávnostné privítanie, ktoré pre svojich slovenských kamarátov pripravili žiaci 4. Ročníka, rodičia žiakov a pedagógovia hostiteľskej školy. Atmosféra bola od začiatku srdečná a plná nadšenia.
Žiaci boli rozdelení do medzinárodných tímov, v ktorých sa zapojili do rôznych zoznamovacích a tímových aktivít. V rámci hry „Školské dobrodružstvo“ spoznávali priestory školy hravou formou, plnili rôzne spoločné úlohy a spolupracovali pri prezentácii svojich výstupov. Nechýbala ani prehliadka historického centra Kolína – Chrám sv. Bartolomeja, kostnica, židovské ghetto a príbehy späté s týmto malebným mestom, ktoré účastníci spoznávali aj prostredníctvom aplikácie Skryté příběhy.
Druhý deň patril výletu do hlavného mesta. V expozícii Příběh Pražského hradu sa žiaci pomocou hry Hra na Hrad preniesli do minulosti a aktívne spoznávali dejiny tohto výnimočného miesta. Žiaci, rozdelení do medzinárodných tímov plnili stanovené úlohy, pomocou ktorých boli aktívne zapojení do poznávania histórie Pražského hradu. Počas prehliadky navštívili Katedrálu sv. Víta, Zlatú uličku, videli výmenu stráží, Orloj, Karlov most a Staromestské námestie. Kultúrny zážitok bol pre všetkých nezabudnuteľný.
V ďalších dňoch sa žiaci zúčastnili tvorivej animačnej dielne, kde v zmiešaných tímoch vytvárali krátke animované filmy. Krásnym spoločným výstupom je animovaný film Chlebík https://youtu.be/gtmUwyDDatI?si=4xWyb62ig0GRt5k6 . Video je výsledkom spoločnej kooperatívnej práce medzinárodného tímu Čechov, Slovákov a jednej španielskej pani učiteľky...vzniklo v priebehu štyroch vyučovacích hodín. Okrem toho si žiaci vyskúšali prácu v robotickej učebni, kde plnili úlohy s Vex 123 a Ozobot Evo. S možnosťami AI sa stretli na hodine informatiky. Žiacku mobilitu obohatil výlet do Kutnej Hory, kde žiaci absolvovali fascinujúcu prehliadku historickej striebornej bane. V ochranných prilbách a oblekoch sa vydali do podzemia, aby si na vlastnej koži vyskúšali, aké náročné bolo povolanie baníka v minulosti.
V nasledujúcich dňoch žiaci objavovali tajomstvá chémie v laboratóriu pod vedením pani učiteľky Šárky. Každá aktivita bola premyslená tak, aby podporovala tímovú spoluprácu a rozvoj kompetencií žiakov. Žiaci sa zahrali aj na redaktorov v tunajšej školskej televízii TV5. Tieto správy TV5 nadšene natočila medzinárodná skupina žiakov zo školy z Kolína a ZŠ Dargovských hrdinov 19 a pridala sa aj Španielka Marina, ktorá bola v tejto škole na programu “jobshadowing” práve v tomto týždni. V reportáži tak máte možnosť počuť hneď štyri svetové jazyky. No a čo priniesol program Erasmus+ žiakom? Čo sa im páčilo? Čo ich zaujalo? https://youtu.be/hO8pk5hNeRU?si=p3jdhmuMdz5kjQQq
Príjemné pozeranie prajeme!
Predposledný deň vyvrcholil výstupom na zvonicu Chrámu sv. Bartolomeja – odmenou za prekonaných 170 schodov bol nádherný výhľad na celý Kolín. Bodku za programom dala návšteva Starej farní školy s interaktívnou expozíciou venovanou slávnym osobnostiam mesta.
Mobilita Erasmus+ v Kolíne bola ukončená slávnostným odovzdávaním certifikátov v historickej budove – v Husovom dome. Pokračovali sme návštevou Múzea čokolády a prehliadkou Motýlej záhrady. Srdečne ďakujeme pani riaditeľke, pedagógom a žiakom Základnej školy Kolín V. za vrelé prijatie, za perfektný program počas celého nášho pobytu. Taktiež ďakujeme rodičom, žiakom, ako aj pani učiteľkám za pohostenie, ktoré bolo pre nás každý deň pripravené.
Týždeň plný zážitkov ukázal, že aj žiaci 3. a 4. ročníka dokážu s nadšením spolupracovať naprieč hranicami, kultúrami a jazykmi. Vďaka výnimočnej organizácii, otvorenosti všetkých učiteľov, rodičov a žiakov z Kolína a Humenného vznikli nové priateľstvá a spomienky, ktoré si účastníci odnášajú so sebou navždy.
Aktivita bola podporená z grantu akreditovaného projektu Erasmus+ v rámci oblasti školského vzdelávania.