Bratislava 20. augusta (TASR) - Za mládežníka bude považovaná osoba, ktorá dovŕšila najmenej 12 rokov, mladým vedúcim, ktorý sa podieľa na organizovaní mládežníckych podujatí, sa môže stať osoba už od 14 rokov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o podpore práce s mládežou a o zmene a doplnení zákona o vysokých školách. Zmenám dala zelenú vláda na svojom stredajšom rokovaní.
„Cieľom návrhu zákona je reflektovať na aktuálne potreby v rámci práce s mládežou i neformálneho vzdelávania v oblasti práce s mládežou,“ upozornilo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVM) SR, ktoré návrh predložilo. V predkladacej správe rezort spresnil, že novelou sa upravujú ustanovenia, ktoré sa týkajú najmä definície mládežníckej organizácie, debyrokratizácie niektorých postupov pri preukazovaní bezúhonnosti alebo pri podávaní žiadostí o poskytnutie dotácie.
„Rovnako sa právna úprava týka zadefinovania úloh mládežníckeho parlamentu a možností jeho zriadenia alebo redefinície činností garanta a lektorov akreditovaných vzdelávacích programov neformálneho vzdelávania vrátane zavedenia minimálnych hodín praxe pre uznanie ich odbornej spôsobilosti,“ dodalo ministerstvo.
Zákon má nadobudnúť účinnosť od januára 2026.