Autor textu: Archív
29.01.2013

O februárovej výplate niektorých učiteľov rozhodne v stredu vláda

ZMOS tvrdí, že samosprávam doteraz neboli prevedené na účty peniaze na zvýšenie platov pracovníkov v školstve

Bratislava 29. januára (TASR) – O tom, či učitelia materských a základných umeleckých škôl a tiež nepedagogickí zamestnanci dostanú vo februári vyššiu výplatu, má na stredajšom (30.1.) rokovaní rozhodnúť vláda.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) tvrdí, že samosprávam doteraz neboli prevedené na účty peniaze na zvýšenie platov tejto kategórie zamestnancov o päť percent, ktoré počas štrajku vyjednali s vládou odborári.

Zabezpečené sú zatiaľ peniaze na platy učiteľov na základných a stredných školách, ktorí dostali zvýšenie priamo do taríf.

Vláda by podľa ZMOSu mala na najbližšom rokovaní prijať uznesenie, na základe ktorého by štát vyčlenil na platy ostatných školských zamestnancov 18,3 milióna eur.

Predseda ZMOSu Jozef Dvonč pritom upozorňuje, že tento objem peňazí by poslúžil len na rok 2013. „Očakávame, že zajtra vláda povie, koľko na toto uvoľňuje prostriedkov, a povie aj spôsob a techniku rozdelenia prostriedkov,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii výkonný podpredseda ZMOSu Jozef Turčány. Dvonč dodal, že v roku 2013 bude treba nájsť mechanizmy, aby sa podarilo finančne vykryť rok 2014.

Problémy podľa ZMOSu spôsobí aj zmenené nariadenie vlády, podľa ktorého školy dostanú celý mzdový normatív. Ťažkosti s vykrytím platov podľa odhadov združenia môže mať 23 až 25 škôl.

Doteraz mohli obce a mestá presúvať desať percent z tohto normatívu medzi školami, ktoré zriaďujú. Jednotlivé školy majú totiž rôzne náklady na platy kvôli vekovému zloženiu učiteľov, a tiež ich kvalifikácii. „Konštatujeme, že nariadenie v takej podobe, v akej je, stavia samosprávu do určitej pozície štatistov, ktorí len prenesú peniaze alebo prostriedky na mzdy na základné školy.

Upozorňovali sme pána ministra školstva, že to spôsobí problémy,“ vyhlásil Dvonč.

Môže sa tak podľa neho stať, že kým niektoré školy budú mať prebytok a nebudú ho musieť vrátiť, iné sa dostanú do finančných problémov.

ZMOS preto žiada, aby sa pravidlá vrátili do pôvodného stavu. Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) však koncom minulého týždňa deklaroval, že nariadenie sa meniť nebude a školy dostanú celý mzdový normatív. Ministerstvo chce nový zákon o financovaní škôl pripraviť v priebehu tohto roka.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodný deň nezvestných detí, Deň Afriky, Svetový deň uterákov
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131