Autor textu: Archív
20.02.2013

Japonsko sa predstavilo Slovákom

Návštevníci sa dozvedli zaujímavosti o japonskej kuchyni, kultúre a japonskej vede a technike, ktorá je úzko spätá s našou krajinou.

Bratislava 20. februára (SkolskyServis.sk)

Deň slovensko-japonského priateľstva, pri príležitosti 20. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom, sa uskutočnil v januári v Primaciálnom paláci v Bratislave.

Prostredníctvom workshopov sa mohli návštevníci dozvedieť podrobnosti o japonskej kuchyni, kultúre ale aj japonskej vede a technike, ktorá je úzko spätá s našou krajinou.

Spôsob prípravy čaju v Japonsku je odlišný a zložitejší ako na Slovensku.

Preto tradičný japonský čajový obrad prípravy zeleného čaju zaujal väčšinu zúčastnených.

Najmä keď ho predviedla na slovo vzatá odborníčka - učiteľka čajového obradu Akiko Somei Fűhrmann, ktorá vyučuje a pôsobí neďaleko Viedne.

"Čaj sa samozrejme pije aj na Slovensku, ale takým spôsobom ako v Japonsku určite nie. Obrad bol veľmi špeciálny a môže trvať aj niekoľko hodín", povedala pre Školský servis TASR Tomoe Komatsu. Japonská kuchyňa je bohatá na ryby, ako pripravujú v Japonsku lososa ukázal šéfkuchár veľvyslanca Japonska v SR Naoki Eguchi.

Ďalším bodom programu bola ukážka prípravy ryžových koláčov a prednáška o Japonsku očami bývalého veľvyslanca Slovenskej republiky v Japonsku Petra Vršanského.

Počas dňa sa predstavili aj japonské firmy pôsobiace na Slovensku, alebo výrobné firmy dodávajúce komponenty pre známe značky ako napríklad NISSAN, Panasonic, Yazaki Corporation. Prezentačný stánok si pripravili aj študenti z Univerzity Komenského v Bratislave.

Sprievodným podujatím bola aj výstava fotografií dokumentujúca oficiálnu návštevu prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Japonsku.

Lukáš Valentovič, STU Bratislava

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň Amnesty International, Medzinárodný deň akcii pre zdravie žien, Medzinárodný deň džezu
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131