Autor textu: Archív
21.02.2013

Ochtinská aragonitová jaskyňa – svetový unikát

Existujú na svete tri. V Mexiku, v Argentíne a na Slovensku.

Liptovská Osada 21. februára (SkolskyServis)

Ochtinská aragonitová jaskyňa určite patrí medzi najkrajšie a najtajuplnejšie prírodné unikáty na Slovensku. Vo svete sa nenachádza mnoho podobných prírodných výtvorov.

Aragonitové jaskyne sa vyznačujú neuveriteľne nádhernou akoby kryštálom podobnou výzdobou.

V jaskyni sa zistili tri generácie aragonitu. Tvoria sa z vodných roztokov s vysokým obsahom Mg-, Fe- a Mn-iónov v podmienkach stabilnej mikroklímy.

Vnútro jaskyne a výzdobu netvoria stalaktitové a stalagmitové kvapľové formy, ale akési trsy, vetvičky a kríčky mliečne bielych výtvorov

. Výzdoba jaskyne je z aragonitu, čo je biely až hnedý uhličitan vápenatý. Aragonitová výplň v obličkovitej forme má podľa odborníkov asi 138-tisíc rokov a ihlicovité tvary sú staré približne 13-tisíc rokov. Najkrajšou časťou jaskyne je sieň Mliečnej dráhy s charakteristickými oválnymi tvarmi. Pomenovali ju po veľkej dlhej pukline na strope, ktorá je vyplnená množstvom bielych aragonitových strapcov žiariacich vo svetle lámp ako hviezdy na Mliečnej ceste.

Jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne Kapusta pracovníci Východoslovenského rudného prieskumu v Jelšave M. Cangár a J. Prošek. V roku 1955 si ju prezreli pracovníci Turistu, n. p. a v roku 1956 sa uskutočnili prieskumné sondovacie práce. Sprístupňovacie práce sa začali v roku 1966 razením prístupovej štôlne dlhej 145 m, ktorá umožnila jaskyňu otvoriť pre verejnosť v roku 1972.

Dĺžka jej sprístupnenej časti je 230 m.

Zdá sa vám to málo? S určitosťou vám poviem, že je to naozaj málo, pretože celú prehliadku prejdete s otvorenými ústami.

Prehliadka trvá 30 minút a všetky zaujímavé fakty vám vyrozprávajú miestni odborníci. Ochtinskú aragonitovú jaskyňu nájdete v Slovenskom rudohorí západne od Rožňavy.

Po krátkej prechádzke od parkoviska vás ihneď uvíta vstupný areál, v ktorom si môžete zakúpiť lístok na jeden z mnohých vstupov. Teplota vzduchu v jaskyni sa pohybuje okolo sedem stupňov Celzia, takže je dobré si vziať zimné vetrovky aj v lete. Pri svojich výpravách do slovenských jaskýň som nie raz videl dámy, ktoré sa snažia byť príťažlivé pre svoje polovičky stoj čo stoj a obúvajú si topánky s vysokými podpätkami. V žiadnom prípade to nikomu neodporúčam. Je to tá najhoršia vec, ktorú by ste pri návšteve jaskyne mohli spraviť. Povrch betónu a schodov je vždy veľmi vlhký a šmykľavý, čo môže spôsobiť nepríjemné zranenie členka pošmyknutím.

Po krátkej sonde do tajov aragonitového sveta vám môžem už len popriať šťastnú cestu a príjemný zážitok v jednej z najkrajších jaskýň Slovenska.

Tomáš Koníček, Bilingválne gymnázium Dolný Kubín

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň otvárania studničiek, Svetový deň bez tabaku (WHO)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131