Autor textu: Archív
21.02.2013

Nová atrakcia Banskej Štiavnice priťahuje aj školy

Deti pri návšteve Terra Permonia nie sú pasívnymi prijímateľmi informácií, ale aktívne tvoria a pracujú na netradičných zariadeniach, s ktorými sa bežne nestretávajú.

Banská Štiavnica 21. februára (SkolskyServis.sk)

Terra Permonia otvorila svoje brány 1. júla 2012. Unikátny projekt v srdci Banskej Štiavnice má za cieľ nielen zabaviť, ale pripraviť návštevníkom aj nové poznanie.

Terra Permonia sídli v priestoroch, ktoré v minulosti slúžili pre potreby cirkevného školstva. V roku 2011 ich získala do nájmu spoločnosť Cultour s.r.o., ktorá v nich začala budovať prvú etapu projektu, určeného predovšetkým pre malých i veľkých návštevníkov atraktívneho slovenského mesta, povedal pre Školský servis TASR Rastislav Marko marketingový manažér projektu.

Už od otvorenia projektu láka najmä Vynálezovňa – miesto, kde deti (a často i dospelí) vyrezávajú, pília, orezávajú, modelujú a skúšajú viaceré zaujímavé a tvorivé činnosti.

"Svojim zameraním je táto časť Terra Permonia unikátny a jedinečný produkt hravého vzdelávania, žiadny podobný sa podľa doterajších vedomostí v strednej Európe nenachádza, hovorí R. Marko".

Základ Vynálezovne pochádza z parku Uintvinderij, ktorý sa stal atrakciou roku v Holandsku a pre Banskú Štiavnicu ho na mieru pripravili zakladatelia a majitelia Uintvinderij manželia Jos a Riet Spanbroekovci.

Netradičné nápady, využitie skutočných strojov prispôsobených pre deti, ako aj nápaditá práca s odpadmi sa budú určite páčiť každému, kto má rád tvorivú činnosť.

Súčasťou Vynálezovne sú aj priestory vyhradené na tvorivú hru so známymi stavebnicami lego a fosforovňa s možnosťou chytania vlastného tieňa.

Mašinkáreň je druhou atraktívnou zložkou projektu. Návštevníci si v nej môžu vychutnať rozmerný model vláčika, ktorý zostavil a prevádzkoval v Banskej Belej mladý talentovaný modelár Slavomír Červeň. Ponuka Terra Permonia je od záveru roka 2012 rozšírená o malú kaviareň, v ktorej si návštevníci môžu oddýchnuť pri malom občerstvení.

Keďže projekt sa realizuje v meste, ktoré tradične patrí medzi najviac navštevované zo strany škôl, jeho návšteva je ideálnym doplnkom výchovno-vzdelávacieho výletu do lokality UNESCO.

Deti totiž pri návšteve Terra Permonia nie sú pasívnymi prijímateľmi informácií, ale aktívne tvoria a pracujú na netradičných zariadeniach, s ktorými sa bežne nestretávajú. Okrem toho rozširujú hravou formou svoje technické zručnosti a skvalitňujú technické myslenie, ktoré je považované za slabú stránku dnešných detí a mládeže. Doterajšie skúsenosti manažérov projektu ukazujú, že Terra Permonia sa svojim zameraním „trafila do čierneho“.

Pozitívnou skúsenosťou z návštevy projektu a nadšenými reakciami detí sa môžu pochváliť už nielen školy z Banskej Štiavnice, ale aj Banskej Bystrice, Prievidze a ďalších slovenských miest.

Viac informácií o otváracích hodinách a celom projekte nájdete na www.terrapermonia.sk alebo na FB profile Terra Permonia.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň afrického dieťaťa
· Deň otcov
· V období od 16. do 30. júna 2019 sa uskutoční riadny termín záverečných skúšok na stredných odborných školách
· Majstrovská Slovenska doma vyrobených detských kár Bardejov, Komenského ulica
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131