Autor textu: Archív
07.03.2013

V Bibiane vystavujú najstarší úplet na svete i blahobytné brucho

Návštevníci medzinárodného domu umenia pre deti sa prostredníctvom výstavy zoznámia s históriou odievania, ale aj z rôznymi textilnými materiálmi a spôsobom ich spracovania.

Bratislava 7. marca (TASR)

Hravú výstavu pod názvom Oblečený čas dnes sprístupnia v bratislavskej Bibiane. Malí i veľkí návštevníci medzinárodného domu umenia pre deti sa prostredníctvom nej zoznámia s históriou odievania, ale aj z rôznymi textilnými materiálmi a spôsobom ich spracovania.

"Mohla by splniť aj určitú úlohu v oblasti výučby dejepisu. Dejepis sa dá vyučovať ako thriller alebo ľúbostný román, nielen memorovaním letopočtov," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii k interaktívnej výstave jej autorka Ingrid Abrahamfyová.

Výstava deťom poskytne prehľad vývinu odievania v rozpätí niekoľkých tisícročí. Jednotlivé obdobia - Egypt, Kréta a Mykény, antické Grécko a Rím, byzantská, románska, gotická a renesančná móda, barok a rokoko, 19. storočie, sú výtvarne spracované a doplnené o stručné informácie o historických odevoch a udalostiach. Tie ponúkajú aj tzv. technologické terče, na ktorých je kresbou vysvetlený pôvod a spôsob spracovania textilných materiálov (hodváb, ľan, bavlna, konope, ovčia a lamia vlna, angorská a kašmírska vlna).

S rôznymi látkami sa možno zoznámiť aj prostredníctvom tovaroznaleckej skrinky, ktorá je nainštalovaná v časti venovanej obdobiu renesancie.

Tu bude player

Deti si budú môcť vyskúšať ako sa kedysi tkalo a ako sa ľudia cítili v šatách a módnych doplnkoch z rôznych historických období. Obliecť sa môžu do imperátorskej tógy, rokokovej krinolíny, gotického kostýmu či rytierskeho brnenia. Dozvedia sa o tom, že pletenie vynašli francúzski muži v ranom stredoveku, že prvé vyšívačky boli Angličanky z ranogotických kláštorných škôl a obdivovať môžu aj najstarší úplet na svete. "Vyrábal sa v Egypte. Predpokladá sa, že bol robený z jemných ľanových vlákien a tvoril základ oblečenia Egypťanov. Rimania ho obdivovali, kupovali a nazývali ho snežná žihľava," uviedla pre TASR Ingrid Abrahamfyová.

Výstava, ktorá deťom ukáže ako sa v priebehu dejín menil kanón krásy, prekvapí tiež módnymi výstrelkami, ktorými si ľudia odjakživa komplikovali život.

V období renesancie, keď sa do módy opäť dostali plnšie postavy, to bolo tzv. blahobytné brucho a blahobytný zadok. Aj tie možno vidieť na výstave Oblečený čas, ktorá je verejnosti prístupná od 8. marca do 9. júna.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Festík - 2. ročník detského festivalu 25. - 26. mája Bratislava, Petržalka, dostihová dráha
· slovenské finále unikátneho svetového projektu Greenpower, ktorý inovatívnym spôsobom podporuje aj na Slovensku záujem žiakov a študentov o vedu a techniku. Trnava
· Medzinárodný deň nezvestných detí
· Svetový deň uterákov
· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov
· Deň Afriky
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131