Autor textu: Archív
07.12.2015

ŽENA V ZAJATÍ ALKOHOLU

Súťaž Nebuď otrok drog.

Žiar nad Hronom 7. decembra (SkolskyServis.sk)

Žena a alkohol – dve veci, ktoré po spojení vyvolávajú v ľuďoch odpor, znechutenie a pobúrenie. Z nejakého, pre mňa nepochopiteľného dôvodu, opitá žena upúta pozornosť doslova v zlomku sekundy, zatiaľ čo muž môže oblápať lampy.

Alkoholizmus žien je stále dookola omieľaná téma. Každý viní len tú konkrétnu ženu, pretože práve ju videl opitú. Nikoho ani len nenapadne zamyslieť sa nad tým, čo ju k tomu doviedlo. Určite to nebolo len tak, z dlhej chvíle. Každý, či muž či žena, má, podľa mňa, na takýto krok dôvod. Niekto vážny, iný zas menej vážny, ale ten dôvod tam vždy je.

Každý jeden človek na tomto svete má svoj rebríček plánov. Som toho názoru, alkoholizmus v mnohých prípadoch pramení práve z týchto našich rebríčkov. Totiž, keď sa niektorý plán či záväzok z našej TOP 10 nepodarí, automaticky nás to mrzí. Keď je táto vec pre nás naozaj dôležitá a veľmi nám záleží na tom, aby sa podarila, často nás jej neúspech dokáže dostať až úplné dno. Vtedy máme tendenciu siahať po extrémnych riešeniach – po alkohole.

Ženy si často nahovárajú, že na všetko stačia. Viem to, pretože to robím tiež. No vo väčšine prípadov je opak pravdou. Celý deň makajú v práci, prídu domov, kde ich čaká kopa neožehleného prádla a plný drez špinavého riadu. Takáto žena si povie, že to zvládne. Lenže keď sa takáto situácia opakuje deň čo deň, neskôr sa pridajú problémy detí v škole, manžel, ktorý musí robiť nadčas v práci, stane sa jednoducho nezvládnuteľnou. Preto žena siahne po alkohole so zámerom nachvíľu si oddýchnuť. Takéto oddychovanie sa často prehupne do každodennej rutiny. Takýmto spôsobom vzniká závislosť.

V dnešnom svete sa čoraz častejšie stretávame s alkoholom u mladých. Slovo mladí u mňa symbolizuje osemnásť, najmenej šestnásť ročného človeka, no očividne sa mýlim. Z médií sa na nás čoraz častejšie valia správy o dvanásť až trinásť ročných deťoch, ktoré končia v nemocniciach pre otravu alkoholom. Ja sama po ceste zo školy stretávam takéto deti – v jednej ruke cigareta a v druhej fľaša. Tieto deti si, podľa mňa, absolútne neuvedomujú, čo im tieto návykové látky v tele spôsobujú. Najčastejšie však siahajú po alkohole z jediného dôvodu – aby boli rovnakí ako ostatní. Aby zapadli do určitej skupiny. Stretávame sa však aj s takými prípadmi, keď deti pijú, pretože to vidia doma. Vidia, že rodičia majú dobrú náladu, tak prečo by túto zázračnú tekutinu neskúsili aj ony?

Najhorší pohľad v živote dieťaťa je, keď nájde svoju mamu samu doma s pohárikom v ruke a prázdnou fľašou pri nohách. Som veľmi rada, že ja som také niečo zažiť nemusela. Neviem, ako by som sa s tým vysporiadala. Ten obraz by sa mi určite vypálil priamo do mozgu a už nikdy by som ho odtiaľ nedostala. Rana by sa síce zahojila, ale jazva ostáva navždy.

Barbora Kravárová, IX.A, ZŠ M. R. Štefánika č.17, Žiar nad Hronom

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodný deň nezvestných detí, Deň Afriky, Svetový deň uterákov
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131