Autor textu: Archív
13.11.2012

Odborári u prezidenta dohodu nedosiahli, pripustili však kompromis

Školskí odborári sa na svojich požiadavkách nedohodli ani po takmer dvojhodinovom rokovaní s prezidentom Ivanom Gašparovičom a šéfom rezortu školstva Dušanom Čaplovičom

Bratislava 12. novembra (TASR) – Líder odborového zväzu Pavel Ondek však pripustil, že na rokovaní s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer

SD), ktoré má na budúci týždeň zorganizovať hlava štátu, sú ochotní rokovať o kompromise.

O koľko sú schopní ustúpiť, však nechcel povedať.

„Naša požiadavka ostáva minimálne tých desať percent do tarifných platov na rok 2013 a následné navýšenie prostriedkov pre ďalšie roky vládnutia tejto vlády.

Pokiaľ budeme rokovať s pánom ministrom financií, tak zrejme budeme hovoriť aj o určitom kompromise,“ povedal po rokovaní Ondek. Minister školstva sa domnieva, že kompromisom je už ponúkané zvýšenie platov učiteľov o päť percent v budúcom roku. „Pre mňa je kompromis dosiahnutý tým, že to nebude ani nula, ani desať percent, je to päť percent,“ povedal Čaplovič s tým, že je ochotný rokovať do posledného dňa pred štrajkom.

Odborári dostali od vlády SR minulý týždeň memorandum, v ktorom im vláda sľubuje navýšenie platov v budúcom roku o päť percent, ale aj postavenie verejného činiteľa.

Líder zväzu však tvrdí, že ponúkané navýšenie by nešlo do taríf.

Ponuku vlády urobiť z učiteľov verejných činiteľov označil za veľmi zaujímavú. „Nezávisí to odo mňa, či ju príjmeme, ale od diskusie, ktorú vyvoláme medzi pedagogickými zamestnancami, a tiež aj od právneho názoru našich právnikov,“ povedal Ondek.

Prezident Gašparovič tvrdí, že učiteľom by rád dal aj požadovaných desať percent, ale „ak je“

. „Som na strane reality, toho, aký to bude mať dopad na financie štátu, na učiteľov, na verejnosť a to sa týka aj realizácie štrajku,“ vyhlásil prezident. O štrajku podľa vlastných slov hovoril viackrát aj s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). "Ten, čo drží kasu je minister financií, nie premiér, preto sa stretneme s ministrom financií aj s ministrom školstva," dodal.

Minister Kažimír minulý týždeň vyhlásil, že jeho ponuka zvýšiť platy školských zamestnancov v budúcom roku o päť percent bola definitívna.

V rovnakom duchu sa vyjadril premiér Fico v nedeľnej (11. 11.) diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň juda, Deň vzniku samostatného Československa - pamätný deň SR, Deň vzniku samostatného československého štátu - štátny sviatok ČR
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131