Autor textu: Archív
18.07.2016

V Prešove spoznávali deti svetové stavby prostredníctvom kociek lega

Dve desiatky svetových architektonických skvostov vytvorili žiaci základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove.

Prešov 18. júla (SkolskyServis.sk)

Z

aujímavé vyučovanie realizovali prostredníctvom projektu „Kto sa hrá – nehnevá“. Vyučovanie v predmete obohatenie prinieslo okrem spoznávania svetových stavieb i rozvoj fantázie, jemnej motoriky, logického myslenia a v neposlednom rade i štúdia množstva historických faktov, obrazových materiálov a dokumentov.

Stavebnica LEGO je súčasťou nejednej detskej izby, detských herní, centier voľného času, ale aj vzdelávania. Architektonickú sériu lega spoznali nadaní tretiaci pri „cestovaní svetom“. História stavby, fotodokumentácia, video ukážky, rôzne zaujímavosti i pracovný list, prostredníctvom ktorého žiaci získavali informácie súvisiace s danou svetovou stavbou. Nechýbali úlohy rôzneho typu zohľadňujúce aktuálne učivo z jednotlivých vyučovacích predmetov.

Celoročné spoznávanie svetovej architektúry prešovských školákov tvorí v súčasnosti 5931 dielikov stavebnice lega v takmer dvoch desiatkach stavieb.

Architektonickú podstatu New Yorku zobrazuje ikonická budovu Flatiron, budova Chrysler, mrakodrap Empire State Building, veža svetového obchodného centra a Socha slobody. Nádhernú scenériu Benátok tvorí most Rialto, bazilika svätého Marka, veža Kampanila svätého Marka, svätý Teodor, okrídlený lev svätého Marka a Most nárekov. V Berlíne upútali pozornosť ikonický Reichstag, víťazný stĺp, veža Deutsche Bahn, berlínska televízna veža a Brandenburská brána. Nemenej zaujímavou je najväčšia fontána v Ríme. Fontánu Trevi navrhol Nicola Salvi a postaviť ju trvalo 30 rokov. Svetovú výstavu, usporiadanú ku 100. výročiu Veľkej francúzskej revolúcie, pripomína Eiffelova veža v Paríži. Do Londýna nás priviedla jedna z najznámejších svetových pamiatok - londýnska veža s hodinami Big Ben. Najvyššiu budovu, ktorú kedy človek postavil sme spoznali v Dubaji. Veža Burdž Chalifa je vysoká 828 metrov a má 160 poschodí. Villa Savoye leží na predmestí Paríža vo Francúzsku a bola dokončená v roku 1931. Patrí k stavbám, ktoré najviac ovplyvnili medzinárodný štýl architektúry. Národný pamätník venovaný 16. prezidentovi Spojených štátov pripomínajúci grécky chrám sme spoznali v Lincolnovom pamätníku. Parádny realistický model z kociek lega predstavil slávnu operu v Sydney. Expozíciu 21. storočia predstavuje futuristická stavba Seattle Space Needle. Budova múzea Louvre ležiaceho na brehu Seiny nadčasovo kombinuje renesančnú a modernú architektúru. S viac ako 35 000 vystavenými umeleckými dielami patrí medzi najnavštevovanejšie miesta vo Francúzsku. Komplex hlavného sídla OSN je postavený na východnom brehu ostrova Manhattan u East River. Šikmá veža v Pise prezentuje najznámejšiu pamiatku patriacu do kultúrneho dedičstva UNESCO.

Cestovanie svetom a spoznávanie svetových stavieb prešovských školákov sa skončilo. Aspoň to staviteľské – prostredníctvom kociek lega. Stavebnice LEGO slúžia ako skvelá staviteľská zábava a vzdelávacia hračka pre deti. Naše cestovanie prebehlo vďaka celoslovenskej iniciatíve Rozumieme nadaným.

Mgr. Ľuboš Lukáč

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131