Autor textu: TASR
21.06.2018

Zahraniční študenti učiaci sa po rusínsky navštívili školu

Základnú školu s materskou školou Michala Sopiru v Radvani nad Laborcom v okrese Medzilaborce v stredu navštívili účastníci Letnej školy rusínskeho jazyka a kultúry.

Radvaň nad Laborcom 21. júna (TASR) – Žiaci si pre nich pripravili program v jazyku tejto národnostnej menšiny.

Edukačný projekt už po deviaty raz organizuje Ústav rusínskeho jazyka a kultúry Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Aj v tomto roku ho absolvuje okrem Slovákov niekoľko zahraničných študentov z Ameriky, Kanady i Maďarska. "Po minulé roky boli účastníci aj z Argentíny či Talianska," uviedol pre TASR Marek Gaj, riaditeľ radvanskej školy, v ktorej sa vyučuje rusínsky jazyk od školského roka 2004/2005.

Letná škola v rámci trojtýždňového programu organizuje aj rôzne poznávacie výlety, jedným z nich je aj návšteva tejto základnej školy. Deti si pripravili kultúrny program. Recitovali či spievali. "Takýmto spôsobom im priblížime pracovnú atmosféru na našich hodinách," vysvetlil Gaj s tým, že sú tam po tretí raz. Predtým chodievali do už neexistujúcej základnej školy s materskou školou v neďalekých Čabinách.

Záujem zahraničných študentov o rusínsky jazyk riaditeľa prekvapil. "Ale je to výsledok toho, že v tých ľuďoch sa po určitých generáciách prebúdza ten pocit spoznať svoje korene. Najčastejšie sú to ľudia, ktorí mali rusínskych predkov. Vnímajú to ako ich dedičstvo a aj kvôli tomu prejavujú záujem naučiť sa aspoň nejaké tie základy," spomenul s tým, že zakaždým sú medzi študentmi len nové tváre. V rámci stredajšieho programu mali v pláne exkurziu v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, zastavia sa aj v Čertižnom pri hrobe rusínskeho buditeľa Adolfa I. Dobrianskeho a starobylom monastyre v Krásnom Brode.

Jedným z účastníkov letnej školy je aj študent histórie Torontskej univerzity Allen Wang, ktorý síce rusínskych predkov nemá, ale považuje tento projekt za nezabudnuteľnú skúsenosť. "Pozval ma tu môj profesor Magocsi," uviedol pre TASR s tým, že je dobré vidieť, ako sa žije inde. "Jazyk je pre mňa ťažký," spomenul s tým, že rusínčine sa začal venovať v čase, keď začal študovať. Poznamenal, že na Slovensku mu veľmi chutia pirohy.

Študenti sa v rámci projektu venujú výučbe rusínskeho jazyka, histórie, literatúry, kultúry a etnografie karpatských Rusínov. "Prednášky z daných disciplín zabezpečujú paralelne v rusínskom a anglickom jazyku zahraniční a domáci vysokoškolskí učitelia. Súčasťou projektu je množstvo sprievodných kultúrnych podujatí a poznávacie exkurzie v regióne severovýchodného Slovenska," uvádza sa na stránke PU v Prešove. Na letnej škole sa účastní i spomínaný profesor Paul Robert Magocsi, ktorý sa rusínskemu jazyku venuje dlhodobo.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Celoslovenské vyhodnotenie 27. ročníka súťaže Prečo mám rád slovenčinu? Nové Zámky, Cisársko-kráľovská jazdiareň, Kasárenská ulica, 09.00 h
· Seminár s odborným konzultantom organizácie EDUin Tomášom Feřtekom, Aula sv. Jána Pavla Druhého, Katolíckaj univerzita v Ružomberku, 13.00 h
· Svetový deň korytnačiek
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131