Autor textu: Archív
21.06.2018

Študenti SOŠ Rakovice zbierali skúsenosti v Poľsku

,,Poľsko? Prečo práve tam? Čo už len tam okrem krowiek môžu mať?”

Rakovice 21. júna (SkolskyServis.sk)

To boli moje prvé myšlienky, keď nám v škole oznámili, že v rámci európskej spolupráce ideme na krátky študijný pobyt do partnerskej strednej odbornej školy v poľskej Gołotczyźnie. Nasledoval týždeň netrpezlivého čakania na to, koho z nás vyberú. Záujem žiakov bol veľký. ,,Hurá, idem baliť - veď čo, aspoň týždeň bez školského stereotypu“, pomyslela som si.

Pondelok, 21.5.

- nastal deň odchodu, cestujem do Poľska. Na železničnej stanici v Piešťanoch sa zhromaždilo 18 študentov Strednej odbornej školy Rakovice spolu s 2 učiteľmi. Po dlhej ceste sme dorazili do stanice Varšava. ,,Wow !” , konečne sme tu. Hovorí sa, že Varšava je srdce Poľska. Na stanici nás už netrpezlivo vyčkávala usmievavá pani riaditeľka školy Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie. Cestou mikrobusom som sledovala okolie. Nečakala som, že sa mi krajina tak zapáči. Bola som s tej krásy úplne unesená. Samotný veľký areál školy bol pre nás prekvapením. Stála pred nami majestátna budova školy, ktorú obkolesoval nádherný park. Hladní ako vlci sme sa ponáhľali k večeri. ,,Hurá, posteľ !”, to bola moja prvá myšlienka po tak náročnom dni.

Utorok, 22.5.

- druhý deň ráno sme absolvovali exkurziu po škole. Škola má bohatú tradíciu a v súčasnosti je centrom moderného vzdelávania v poľnohospodárstve, ale aj vo vidieckej turistike a iných odboroch. Škola má vlastné stajne s hospodárskymi zvieratami, strelnicu, veterinárnu stanicu, garáže pre poľnohospodárske stroje, arborétum, skleníky, školské cvičné políčka. Oboznámili nás s tradičnými a modernými spôsobmi pestovania zeleniny, ovocia, okrasných rastlín a bylín. Triedy a odborné učebne boli vybavené modernou technikou. Bolo to zaujímavé a inšpiratívne. Po prehliadke nás čakal futbalový zápas so žiakmi školy, ktorí sa stali našimi novými priateľmi. Kto vyhral? To nie je podstatné.

Streda, 23.5.

– smerujeme do Varšavy, obdivujeme staré mesto. Poľská metropola je mesto, kde ruka v ruke kráča história s modernou dobou. Nádherná architektúra, množstvo ľudí a skvelá atmosféra. Spoznávanie mesta sme zakončili na hrade, kde nás sprievodcovia vtiahli do histórie. Očarení krásou Varšavy sa vraciame späť na internát. Deň však nekončí a máme ešte dosť energie na diskotéku.

Štvrtok, 24.5.

– čas rýchlo letí a zajtra odchádzame domov. Som smutná, no odhodlaná si deň užiť naplno. Navštívili sme jednu z najväčších okrasných škôlok v Pęchcine. Srdcia floristov a záhradníkov zaplesali. Toľko rôznych druhov zelene som pohromade ešte asi nevidela. Od maličkých kvietkov až po mohutné stromy. Po výdatnom pohostení sme pokračovali prehliadkou historických pamiatok až k rieke. Tu nás čakal ešte jeden nezabudnuteľný zážitok, a to plavba vyhliadkovou loďou.

Piatok, 25.5.

- prišlo mi ľúto, že týždeň nemá viac dní a my sa musíme vrátiť domov. No už viem, že v Poľsku nenájdem len krowky a iné lacné sladkosti. Viem, že Poľsko je jedna veľká krajina, kde som si našla nových priateľov, rozšírila som si svoje vedomosti a kam sa chcem určite raz vrátiť.

Kristína Haulišová, žiačka II. ročníka SOŠ Rakovice

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Festík - 2. ročník detského festivalu 25. - 26. mája Bratislava, Petržalka, dostihová dráha
· slovenské finále unikátneho svetového projektu Greenpower, ktorý inovatívnym spôsobom podporuje aj na Slovensku záujem žiakov a študentov o vedu a techniku. Trnava
· Medzinárodný deň nezvestných detí
· Svetový deň uterákov
· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov
· Deň Afriky
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131