Autor textu: Archív
21.09.2018

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu si prevzalo 240 študentov

Študenti sú zo zo Žilinského, Trenčianskeho a Banskobystrického kraja.

Gbeľany 21. septembra (TASR) – Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE) odovzdal v stredu v Gbeľanoch pri Žiline britský veľvyslanec v SR Andrew Garth takmer 240 študentom zo Žilinského, Trenčianskeho a Banskobystrického kraja. TASR o tom informovala komunikačná a eventová manažérka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu Slovensko Andrea Vrbovská.

Jedným z ocenených je študent strednej školy Alec Borový. "Na konte už má úspech, ktorý určite ovplyvní jeho budúcu kariéru. Jeho minimalistická snímka, ktorá vznikla vďaka účasti v programe DofE, sa totiž dostala medzi top fotografie roka komunity VSCO. Je to aplikácia a zároveň sociálna sieť, ktorá združuje milovníkov fotografie. Už v roku 2016 mala vyše 30 miliónov užívateľov," doplnila Vrbovská.

"Vďaka DofE som si našiel čas a každý týždeň som pravidelne pracoval na tom, aby som si naštudoval základy teórie a skúšal to v praxi," podotkol študent z Dubnice nad Váhom.

Kristína Vrábová z Gymnázia sv. Františka z Assisi v Žiline vdýchla život 50-ročnej dvojoktávovej harmonike, ktorú mala po mame a naučila sa na nej hrať. "Bolo to pre mňa symbolické. Dala som ju opraviť a vďaka programu som sa dokopala k tomu, aby som si našla čas a pravidelne na nej trénovala," povedala študentka, ktorá sa okrem toho naučila strieľať z luku.

Osemnásťročná Katarína Prokopová z Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove sa rozhodla, že so spolužiakom Mariánom spríjemnia dni starším ľuďom v domove dôchodcov. "Trávili s nimi čas, počúvali ich príbehy, kŕmili ich, masírovali, prebaľovali, pomáhali im na ceste do kaplnky, modlili sa s nimi," uviedla Vrbovská.

"Mladý človek, ktorý chce získať bronzovú cenu v programe Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, zlepšovať okolie dobrovoľníctvom a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Program môže absolvovať vo svojej škole či v otvorenom miestnom centre," vysvetlila manažérka.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred 60 rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. "Na Slovensku sa do programu DofE zatiaľ zapojilo viac ako 2200 mladých a vyše 160 miestnych centier - škôl a organizácií po celom Slovensku," dodala Vrbovská.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131