Autor textu: Archív
19.12.2018

Mnohé slovenské startupy zabrzdí legislatíva

Problému sa venujú študenti práva.

Bratislava 19. decembra (TASR) – Mnohé slovenské startupy podľa právnikov svojou myšlienkou často predbehnú existujúcu legislatívu. Študenti riešia podobné scenáre v rámci projektu Právnej kliniky, ktorý vytvorila Právnická fakulta Univerzity Komenského (UK) v spolupráci s Alexandrou Andhov, Matejom Kačaljakom a advokátskou kanceláriou Ružička and partners.

"Podstata startupov je v tom, že na trh prinášajú konkrétnu inováciu a tú je potrebné z právneho hľadiska ochrániť a tiež dať startupu praktické parametre, aby mohol začať fungovať ako bežná komerčná firma. Veľakrát to nie je jednoduchá cesta," skonštatovala Darina Parobeková z advokátskej kancelárie.

Študentom by mal tento predmet dať možnosť získať praktické skúsenosti z korporátneho práva, z oblasti duševného vlastníctva a daňového práva.

"Tým, že získané vedomosti musia ihneď pretaviť do reálnej pomoci startupom, sú nútení problematike dobre porozumieť z praktického hľadiska," dodala Zuzana Illýová, riaditeľka Ústavu klinického právneho vzdelávania z Právnickej fakulty UK.

Právna klinika pre startupy sa v teoretickej časti venovala rôznorodým právnym a čiastočne ekonomickým disciplínam, vrátane obchodného práva, práva duševného vlastníctva, daňového práva, ako aj podnikateľským financiám či obchodnému právu Európskej únie (EÚ). Následne sa študenti stretli s vybranými startupmi, pre ktoré budú pripravovať právne stanoviská k problémom, s ktorými sa reálne začali stretávať.

Väčšina prezentovaných firiem spolupracuje s Inkubátorom Vedeckého parku UK v Bratislave.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň boja proti rozširovaniu púští a sucha
· Svetový deň boja proti rozširovaniu púští a sucha
· V stredných odborných školách sa začínajú záverečné skúšky
· 13. ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky výtvarnej tvorivosti detí predškolského veku, Dúhový kolotoč, Radnica, Banská Bystrica
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131