Autor textu: Archív
10.01.2019

V Palíne sa vrátili k tradíciám starých mám

Už tradične patria posledné dva školské dni pred Vianocami v Základnej škole s materskou školou Štefana Ďurovčíka v Palíne blokovej výučbe.

Palín 10. januára (SkolskyServis.sk)

Tohtoročný názov bol Návrat k tradíciám starých napovedal, čo bude jej nosným pilierom.

Vianoce patria k najkrajším sviatkom v roku, no pomaly, ale isto mizne čaro, ktoré kedysi dokázalo vytvoriť typickú atmosféru plnú pokoja a radosti. Atmosféru takú, akú zažívali naši predkovia, keď hlavným cieľom nebola hromada darčekov od výmyslu sveta pod vianočným stromčekom, ale to, aby sa celá rodina zišla pri jednom stole a spoločne v súdržnosti strávili tento sviatočný čas. Možno je problém v tom, že sa zabúda na tradície a v súčasnosti sa do popredia dostáva práve to hmotné, a preto sa žiaci spolu s učiteľmi počas týchto dvoch dní vrátili o niekoľko desaťročí späť v čase.

Práve vďaka tejto blokovej výučbe pripravovali tradičné vianočné pečivo, venovali sa vianočným zvykom, rozprávali sa o tom, ako prežívali tieto čarovné sviatky naši predkovia, vyrábali originálne vianočné ozdoby z prírodných materiálov, vyhotovili niekoľko betlehemom i kostýmy pre koledníkov, prichystali zoznam pranostík, učili sa vinšovať i spievať koledy. Práve koledami a vinšmi sa žiaci predviedli v záverečnej časti blokovej výučby. Jej vyvrcholením bola ukážka tradičnej ŠTEDROVEČERNEJ VEČERE so všetkými zvykmi typickými pre náš región a pásmo betlehemských koledníkov, ktoré predviedli žiaci ôsmeho ročníka.

Sme radi, že aj takýmto spôsobom sa mohli žiaci dozvedieť viac o tom, ako oslavovali najkrajšie sviatky v roku naši predkovia, a dúfame, že táto bloková výučba bude pre nich inšpiráciou pri slávení Vianoc u nich doma.

Mgr. Radoslav Sunitra, Základná škola s materskou školou Štefana Ďurovčíka, Palín 104

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Festík - 2. ročník detského festivalu 25. - 26. mája Bratislava, Petržalka, dostihová dráha
· slovenské finále unikátneho svetového projektu Greenpower, ktorý inovatívnym spôsobom podporuje aj na Slovensku záujem žiakov a študentov o vedu a techniku. Trnava
· Medzinárodný deň nezvestných detí
· Svetový deň uterákov
· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov
· Deň Afriky
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131