Autor textu: Archív
11.01.2019

Košickému Trojkráľovému behu dominoval syn hlavného organizátora

Celkový víťaz nestihol pôvodné slávnostné vyhlásenie výsledkov.

Košice 11. januára (SkolskyServis.sk)

Takmer sedem stovák štartujúcich z rôznych oblastí Slovenska a Maďarska prilákal na štart KOŠICKÝ TROJKRÁĽOVÝ BEH konaný v centre krajskej metropoly už po šiesty raz.

Ďalších vyše sto prihlásených zrejme odradilo mrazivé počasie a najmä snehom pokrytý povrch trate.

Trojkráľová päťka najlepšie sadla synovi hlavného organizátora

Trať dlhú 5,1 km vedúcu ulicami Starého mesta a mestským parkom najrýchlejšie zvládol 26- ročný Tomáš Mušinský z Klubu orientačného behu ATU Košice, klubu ktorý bol hlavným organizátorom. Na pódium sa tak postavil spolu so svojím otcom Jozefom Polákom, šéfom celého podujatia.

Víťaz trať dobre poznal, okrem úvodného ročníka tu súťažil každý rok. K prvenstvu z roku 2017 a dvom bronzom (2016 a 2018) pridal umiestnenie na najvyššom stupni víťazov, hoci mu zvládnutie súťažnej dištancie trvalo zo všetkých jeho vystúpení najdlhšie. Všetkým zúčastneným však bolo jasné, že výsledný čas súvisel s povrchom trate. „ Dnes to bolo dosť šmykľavé, ale mohlo to byť aj horšie. Keby povrch trate nebol posypaný, tak by sa zrejme šmýkalo ešte viac. Bežalo sa mi v pohode,“ dodal skromne celkový víťaz, ktorý pôvodné slávnostné vyhlásenie nestihol, a tak muselo nasledovať repete.

Spišiak Kamas potvrdil paradox veku

Excelentný výkon podal 43- ročný Spišiak Tomáš Kamas, ktorý druhým miestom v celkovom poradí potvrdil paradox veku. Za celkovým víťazom zaostal o 37 sekúnd. „ Druhé miesto v absolútnom poradí som nečakal. Moje prvenstvo vo veteránskej kategórii je vydreté, lebo dnes medzi veteránmi bola vynikajúca konkurencia, veď i Marek Mockovčiak i Michal Ivančo skončili v prvej osmičke bez rozdielu veku, preto som nesmierne spokojný. Celkový víťaz Tomáš Mušinský je mladší takmer o generáciu. Najskôr som mu síce dýchal na chrbát, ale postupne sa odomňa vzďaľoval,“ dodal cieľavedomý Spišiak Kamas.

Tretí v celkovom poradí finišoval 26- ročný Emil Henček, Spišiak v drese TJ Obalservis Košice.

Ženské prvenstvo pre Barboru Nemcovú

Priaznivci behu očakávali medzi ženami obhajobu prvenstva Košičanky Kataríny Lamiovej. 36- ročná všestranná športovkyňa, vlaňajšia veteránska majsterka sveta v orientačnom behu však už deň pred štartom počas prezentácie naznačila: „ Momentálne sa nachádzam vo fáze oddychu po náročnej vlaňajšej sezóne. Navyše, mne je v takýchto mrazoch moc zima, k bežeckému tréningu ma to moc neťahá.“ V kategórii do 39 rokov dobehla piata, v celkovom poradí jej patrila 14. pozícia.

Palmu víťazstva si v ženskej konkurencii odniesla 22-ročná Barbora Nemcová. Skromnej bežkyne zrejme prospel prestup zo Slávie TU Košice do Obalservisu. Počas svojho tretieho štartu na tomto podujatí si i napriek náročnému povrchu trate utvorila osobný rekord. Ba oproti vlaňajšku sa dokonca zrýchlila o vyše dve a pol minúty. K striebru spred dvoch rokov tak pridala najcennejší kov.

O šesť sekúnd za víťazkou finišovala 31- ročná orientačná bežkyňa Natália Tyszová z usporiadajúceho klubu a o ďalšie dve sekundy cieľovú čiaru preťala iba 16- ročná Tamara Ivančová z ŠK Banské, ktorá bola najlepšia u junioriek.

Kvalitné účasť i vo veteránskych a juniorských kategóriách

Početné a kvalitné štartovné pole sa zišlo i vo veteránskych a juniorských kategóriách. Veteránske prvenstvá si okrem vyššie spomenutého Tomáša Kamasa zo Spišskej Novej Vsi (u mužov vo veku 40-49 rokov) vybojovali Jozef Štefanišin z Breznice ( u mužov od 50 do 59 rokov), František Polovka v podtatranskej obce Batizovce (od 60 do 69 rokov) a Košičan Peter Pribičko (od 70 rokov). U veteránok hrali prvé husle Miriam Reistetterová z Košíc (40- 49 rokov), Sviťanka Danica Božová v drese Bežeckého klubu Poprad (50-59 rokov) a Košičanka Alžbeta Tiszová (od 60 rokov). Juniorské kategórie ovládli Denis Fridmanský z Moldavy a vyššie spomenutá Tamara Ivančová z Banského.

Fext a foto: Danica Božová

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131