Autor textu: TASR
23.09.2019

OSN: Potvrďme podporu práv všetkých nepočujúcich všade na svete

Podľa Svetovej federácie nepočujúcich žije na svete približne 72 miliónov.

Foto:  Na snímke nepočujúci si pozerajú posunkovú reč na tablete

New York/Helsinki 23.09.2019 (TASR)

 Posunkové jazyky predstavujú dôležité prostriedky na vyjadrovanie, komunikáciu a na účasť vo všetkých aspektov v ekonomickom, spoločenskom, politickom a kultúrnom živote. Sú dôležité na to, aby sa všetkým ľuďom - mužom, ženám i deťom - garantoval prístup k informáciám, službám najmä v naliehavých situáciách. V posolstve k Medzinárodnému dňu posunkových jazykov, pripadajúcemu na 23. septembra, to konštatoval generálny tajomník OSN António Guterres.

      "Pri príležitosti Medzinárodného dňa posunkových jazykov znova potvrďme našu oddanosť podpore práv všetkých nepočujúcich všade na svete," vyzdvihol v závere posolstva Guterres. V roku 2019 hlavnou témou tohto dňa je: Práva posunkového jazyka pre všetkých!

      Zavedenie tohto dňa iniciovala Svetová federácia nepočujúcich (WFDEAF) - a Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu 72/161 o zavedení tohto dňa do kalendára medzinárodných dní 19. decembra 2017.  Prvýkrát sa slávil v roku 2018.

      Podľa Svetovej federácie nepočujúcich žije na svete približne 72 miliónov, z nich 80 percent v rozvojových krajinách. Používajú vyše 300 rôznych posunkových jazykov. Ide o prirodzené, štrukturálne úplne odlišné jazyky od hovorených jazykov.

      Medzinárodný posunkový jazyk, považovaný za "pidžin" posunkových jazykov, sa rovnako používa na stretnutiach medzi skupinami nepočujúcich z rôznych krajín.

      Pidžin (v angličtine, francúzštine i nemčine "pidgin") je súhrnný názov pre dorozumievacie jazyky, ktorých slovná zásoba a gramatika sa zakladá aspoň na dvoch (niekedy aj viacerých) jazykoch. Vznikali a vznikajú pri kontakte rôznych etník navzájom obchodujúcich alebo pri kontakte s kolonizátormi, prípadne aj neformálne pri cestovaní.

      VZ OSN s cieľom podporiť jazykovú identitu komunity nepočujúcich a s cieľom zvýšiť povedomie zdravej verejnosti o dôležitosti poznania posunkových jazykov vyhlásilo 23. september za Medzinárodný deň posunkových jazykov.

      Zároveň tým VZ OSN položilo dôraz na nevyhnutnosť zachovať posunkové jazyky ako zásadný prostriedok jazykovej a kultúrnej rozmanitosti na svetovej úrovni. Popri tom VZ OSN dalo podporu prístupu k službám a kvalitnému vzdelávaniu v posunkových jazykoch.

      Zavedením tohto dňa do kalendára dní sa OSN rozhodne zasadila za zachovanie princípu "Nič z toho, čo sa nás týka, sa nemôže diať bez nás". Znamená to, že je nevyhnutné vtiahnuť do diania a udalostí predstaviteľov aj členov nepočujúcich v aktivitách, ktoré sa ich priamo týkajú, uviedla OSN na svojej webovej stránke.

      Termín tohto nového medzinárodného dňa sa vzťahuje na 23. september 1951, keď bola založená Svetová federácia nepočujúcich (WFD).

      Táto organizácia obhajuje práva sluchovo postihnutých ľudí a zasadzuje sa za zachovanie posunkových jazykov ako prostriedkov na realizovanie ľudských práv sluchovo postihnutých.

      OSN pripravila osobitnú podtému na každý deň Medzinárodného týždňa nepočujúcich, ktorý v tomto roku stanovila na 23.-29. septembra.

      Prvýkrát sa Medzinárodný týždeň nepočujúcich konal v septembri 1958. Odvtedy sa stal hnutím upozorňujúcim na celom svete na problémy, na ktoré nepočujúci narážajú v každodennom živote.
      Svetová federácia nepočujúcich odporučila svojim členským štátom, aby organizovali Medzinárodný deň nepočujúcich posledný týždeň alebo poslednú sobotu v septembri.

      Zdroje:
      www.un.org
      http://wfdeaf.org/

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]