Autor textu: TASR
30.10.2021

Môžeme skloňovať skratkové slová?

Skratkové slová sa od skratiek odlišujú tým, že ich môžeme skloňovať a čítame ich ako slová.

Ilustračná snímka, FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 30. okóbra (TASR) - Skratkové slová sú také slová, ktoré vznikajú spojením začiatočných hlások či slabík slov nejakého viacslovného názvu. Od skratiek sa odlišujú tým, že ich môžeme skloňovať a čítame ich ako slová.

Patria medzi ne slová ako TANAP (Tatranský národný park), SĽUK (Slovenský ľudový umelecký kolektív), Slovnaft (slovenská nafta), CHemko (Chemický kombinár), AIDS (anglicky – Acquired Immune Deficiency Syndrome, NATO (anglicky – North Atlantic Treat Organization) a iné.

Pri ich skloňovaní príponu zväčša pridávame cez spojovník. Ale napríklad podstatné meno aids skloňujeme ako obyčajné podstatné meno bez použitia spojovníka. Pozrime sa na to, ako to vyzerá v praxi.

Návštevníkom TANAP-u je po uzávere k dispozícii sedemsto kilometrov trás. Chceli by ste pracovať v Slovnafte/SLOVNAFT-e? Navštívili sme bývalé sídlo SĽUK-u/Sľuk-u. V areáli niekdajšieho štátneho podniku Chemko ohrozuje zdravie ľudí vyše päťsto ton nebezpečných chemikálií. Stúpol počet ľudí, ktorí bojujú s aidsom. S NATO-m sa nehodno zahrávať.

Z niektorých sklonných aj nesklonných skratiek sa časom stanú podstatné mená, ktoré píšeme s malými písmenami a skloňujeme bez spojovníka. Niektoré z nich ešte fungujú ako dvojtvary (SĽUK, Sľuk) a iné už iba takto (aids).

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]