Autor textu: Archív
18.01.2014

Niečo o drogách

Na našu školu prišiel istý pán Bogár, ktorý nám vyrozprával svoj životný príbeh.

Snina 18. januára (SkolskyServis.sk) - Vždy som si kládla otázku, prečo ľudia berú drogy? Aký na to majú dôvod? chcú byť výnimoční, alebo „len tak“ ?

To si naozaj chcú za každú cenu zničiť život? Stojí im to zato? Ja osobne si myslím, že nie. Možno si myslia, že „nejaká tá droga“ im neublíži, no tak to nie je.

Asi pred troma mesiacmi som mala možnosť na našej škole zúčastniť sa prednášky ohľadom drog. Prišiel k nám istý pán Bogár, ktorý nám vyrozprával svoj životný príbeh. Tento pán bol niekedy na drogách závislý, no dnes je už vyliečený. Neviem, či sa to presne tak dá povedať, no jednoducho s nimi nemá nič spoločné. Ja som si dovolila položiť pánovi Bogárovi pár otázok a on mi na ne ochotne odpovedal.

1.Ako ste sa prvý krát dostali k droge? Koľko ste mali vtedy rokov? 2. Pamätáte si, ako ste sa po nej cítili, k čomu by ste mohli prirovnať ten pocit, keď užijete drogu? 3. Prečo ste siahli po droge? Čo Vás k tomu viedlo? 4. Od koho ste dostali najviac informácií o drogách? 5. Myslíte si, že drogové opojenie vyrieši problémy človeka? 6. Myslíte si, že užívanie drog, alkoholu a fajčenie zabezpečí mladému človeku väčšie uznanie v spoločnosti, lebo je to znak dospelosti a sily? 7. Ako reagovala Vaša rodina, keď zistila, že užívate drogy? 8. V čom vidíte hlavnú príčinu drogovej závislosti hlavne u mladých ľudí? 9. Aké rady by ste poskytli človeku, ktorý je závislý od drog? 10. Ako ste sa vyliečili? 11.Ako reagovala teraz už vaša pani manželka na, to, že ste boli drogovo závislý?

1. Kamaráti s k ktorými som vyrastal, tak v tej dobe už drogy brali a jedného dňa mi napadlo, že prečo by som raz nevyskúšal aj ja, veď aspoň budem vedieť aké to je a tak som v podstate zo zvedavosti vyskúšal. Rokov som mal cca pred 18, bolo to krátko pred maturitou.

2. Uvedom si, žiaden narkoman sa nestal narkomanom preto, že by sa ním chcel stať. Každý chcel len vyskúšať, prípadne si dávať len príležitostne, no to tak nefunguje.

Zamysli sa nad tým, čo rád(-a) vo svojom živote robíš.

Spomeň si konkrétne na každú jednu vec a uvedom si, že ak vyskúšaš, tak o toto všetko prídeš.

Zamysli sa nad tým, čo chceš v živote dosiahnuť. Ak to nie je to, že chceš byť narkoman(-ka), tak to nedosiahneš.

Zamysli sa nad svojimi najbližšími, mamou, otcom, sestrou, bratom ..... Máš ich rád (rada)? Tak vedz, že ich budeš okrádať, klamať, zničíš im životy a prídeš o nich.

Zamysli sa nad kamarátmi. Ak sú normálni, tak sa nebudú mať s tebou o čom baviť, pretože nebudeš mať na rozume nič iné ako ich oklamať, okradnúť. Oni dosiahnu to čo chcú, budú žiť svoj život. A ty?

Priprav sa na to, že väčšina narkomanov si „zháňa“ prostriedky na svoje prežívanie nie prácou. Ale máš na výber, prostitúcia, kradnutie...

3. Zvedavosť.

4. Najviac informácií, som dostal z vlastného života, kedy som počas cca 13 rokov drogy bral, alebo, myslíš si, že niekto kto to neprežil, tak ma viac, pripadne lepšie informácie?

5. Drogové opojenie je veľmi veľký problém, takže aj je v živote problém, tak drogy ho len veľmi, ale veľmi zväčšia. V žiadnom prípade neriešia problém.

6. Nemyslím si to a som presvedčený o tom, že to nie je znak dospelosti, ani sily.

Je to znak ľahkovážnosti a slabosti.

7. Reagovali dosť klasicky, najprv panika, potom sebaobviňovanie, a toto nie sú dobre reakcie. Chceli mi aj pomáhať, no ja som to len zneužíval a trvalo veľa rokov, kým prišli na to, ako mi pomôcť.

Rodičia chcú pomáhať, ale väčšinou svojim pomáhaním viac škodia, pretože nemajú dostatočné informácie.

8. Na túto otázku neviem objektívne odpovedať, podľa mňa je stále veľmi malo kvalitných informácií. Informácia je, no väčšinou je zavádzajúca a povedal by som, že zľahčuje drogový problém. Možno je to ľahkovážnosť, možno pocit menejcennosti, možno..., neviem.

9. To záleží konkrétne na človeku, ale každopádne by som mu poradil, že v prvom rade musí urobiť rozhodnutie. Potom, neskôr, zajtra...

Sú vám známe tieto slová?

Buďte čestní. Mne známe sú a preto sa s vami chcem podeliť so zopár myšlienkami na ich adresu. Teda, lepšie povedané by som vám chcel poradiť, aby ste tieto slová prestali používať a to sa netýka len slov, ale aj zmeny myslenia.

V prvom rade je tento článok písaný pre ľudí, ktorí sa ešte brodia bahnom a špinou závislosti, ale verím, že to nebude len pre nich.

Koľko ľudí si povie: „Od nového roku prestanem fajčiť.“ Znie to fajn, no počujete tam to "potom"? A teraz sa pozrite, koľkí z tých ľudí, čo si dali tento, alebo podobný záväzok ho aj dodržia Viete, ak beriete heroín, alebo piko, tak vás hociktoré „potom“ môže stáť veľmi vysokú cenu. Akú? Môžete zaplatiť vlastným životom. Veď ako môžete vedieť, čo bude v tej dávke, ktorú si budete možno o hodinu dávať? Ako viete, že po nej nezomriete? Napadlo vás: „Bodaj by.“ , alebo „Ako by mi bolo dobre ...“ Drahí moji to sú len hlúpe keci a sám som nimi prešiel a presne viem o čom píšem. Tam to sú len keci, ktoré vám nahovára démon s menom závislosť a robí to len preto, aby vás udržal v svojich putách otroctva.

Ja vám z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že život je krásny a oplatí sa žiť, len sa treba rozhodnúť teraz, nie potom.

Po čom?

Nebudem vypisovať čo ešte musíte prejsť a čo musíte urobiť, aby ste urobili pevné rozhodnutie, možno poniektorí potrebujete skončiť na ulici, prípadne vo väzení, ja to neviem. No môžete mi veriť, že čím skorej rozhodnutie prestať brať drogy urobíte, tým skorej sa váš život naladí a vy si budete môcť vydýchnuť.

Ak zostanete prežívať v pozícii „potom“ a aj keď je tá pozícia „zajtra“, prípadne „dám si posledný krát“ (tu je riziko, aby to fakt nebolo posledný), tak táto pozícia vám nedovolí urobiť krok k normálnemu, slobodnému životu.

Ja viem, možno si ani neviete predstaviť, že by váš život mohol niekedy ešte byť normálny. Ja som tomu pred rokmi tiež neveril a ak by mi niekto vtedy povedal, že príde čas a ja nebudem brať drogy, tak mu poviem nech ma nechá na pokoji, prípadne nech si nerobí srandu. Bol som narkoman, myslel som ako narkoman, a veril som, že aj umriem ako narkoman.

Čo to má s vami? Vy nie ste iní. Nikto z vás nebol stvorení na to, aby žil v okovách závislosti. V prvom rade musíte pochopiť, že všetky „potom“ musia ísť bokom. Ináč môže byť práve to dnešné „potom“ vašim posledným.

Je vám to jedno? V tom prípade mi vás je ľúto a budem sa za vás modliť.

10. Nevyliečil som sa, oslobodil ma Pán Ježiš Kristus.

11. Moja manželka je kresťanka a ona sa nepozerala na to, že či som bol narkoman, ale na to, že či som pre ňu daný od Pána.

Neviem, čo by som dodala na záver azda len toľko :

„Najlepšia skúsenosť s drogami je žiadna skúsenosť“

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň cestovného ruchu, Deň železničiarov, Svetový deň srdca, Medzinárodný deň nepočujúcich,DEŇ EURA (2008) - Oslavy 100 dní pred zavedením eura v SR
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131