Autor textu: Archív
19.01.2014

Ako rýchlo sa tvoj život môže otočiť hore nohami...

Tak veľmi sa snažíš byť skvelým človekom a priateľom, no aj napriek tejto snahe veľakrát zlyháš. Chceš sa zabávať, mať tisíce priateľov. Robíš veci, ktoré nemáš rád, aby si sa páčil iným. Povedz STOP!

Ružomberok 19. januára (SkolskyServis.sk) - Týmto článkom riskujem mnoho. Riskujem, že ľudia, ktorí ma každodenne stretávajú, ma odsúdia na súde, na ktorom sa mi ani nedovolia zúčastniť. Stretnú sa len ONI, tí dokonalí a bezchybní ľudia a budú platiť ICH nezmyselné pravidlá. Zaznejú ICH posmešné reči a urážky. Riskujem, že každý deň budem počuť, ako si niekto naozaj veľmi nenápadne šepká: „To je ona.“ A keď okolo nich prejdem pomalým unaveným krokom, na ich (na prvý pohľad) úprimnej tvári zasvieti nacvičený falošný úsmev.

Sama seba sa pýtam:

„Stojí mi to za to?“

Kdesi z môjho vnútra prichádza odpoveď. Niečo mi dodáva odvahu ukázať svoje staré ja.

Nie, už sa viac nebojím.

Nebojím sa nikomu ukázať silu, ktorú som v sebe objavila.

„Áno! Konečne som znovu o rok staršia," s nadšením som vykrikovala do tancujúceho davu ľudí.

Ktosi mi vtisol do ruky fľašu s alkoholom.

Nezaváhala som. Pritisla som hrdlo fľaše k ústam. Jeden glg, druhý, tretí,... Prestávala som stopercentne vnímať svoje okolie. Stmievalo sa, zábava bola v plnom prúde. Zrazu ma ktosi ťahá za rukáv mojej koženej bundy. Je to ten chlapec, s ktorým sme sa dnes zoznámili. Chce mi niečo ukázať.

Vraj to bude bombastické!

Chytil ma za ruku a ja som odvážnym krokom vykročila vpred. Prišli sme na odľahlé miesto. Sedelo tu pár jeho priateľov, ktorí nás privítali radostným krikom. V rukách držali

zvláštne sklenené banky

a okolo nich sa šírila čudná vôňa. Tá však môj opitý noštek veľmi priťahovala. Nemuseli ma dlho presviedčať a už som v ruke držala banku aj ja. Áno, bola som odhodlaná spolu s nimi fajčiť marihuanu. Veď prečo by som to neskúsila?

Dnes to už predsa robí každý.

Nasledovali záchvaty smiechu. Neskôr však prišiel hlad. Nemali sme pri sebe žiadne jedlo, tak sme sa rozhodli náš hlad zapiť. A čím iným ako niekoľkokrát destilovanou vodkou? S červenými očami, stokrát zväčšenými zreničkami a búšiacim srdcom som sa rozhodla vrátiť sa späť za priateľmi. Policajt, ktorý prešiel tesne popri mne, si ani nevšimol moje prepletajúce sa nohy, ktoré už odmietali ďalej kráčať. A potom...potom si pamätám kreatívne tance a už len to, ako som sa ráno prebudila vo svojej posteli.

Podobný scenár sa často opakoval. Dôvod na oslavu a zábavu sme s priateľmi našli vždy. Mnohokrát sme si ani nepamätali, čo sa okolo nás dialo. Len pohľady neznámych ľudí pri náhodnom stretnutí nám dokazovali, že sme znovu niečo pokašľali. Doma sa o mňa báli, volali mi na telefón, ktorý som ako drzá teenagerka vždy odignorovala. Mala som až príliš rada zábavu, alkohol a dlhé noci strávené v zafajčených kluboch.

Teraz som o pár rokov staršia. A veľa vecí v mojom živote sa zmenilo. Nie kvôli raňajšej bolesti hlavy, ani suchotám v ústach. Ale uvedomila som si jednu vec.

Každý máme len jeden život.

Ten si musíme chrániť. A napriek tomu mnohokrát hazardujeme so svojím zdravím. Možno sa teraz smeješ a neveríš tomu, že by ti užívanie či už ľahkých alebo ťažkých drog mohlo ublížiť. Ale uvedom si jednu vec.

Kým ty necítiš bolesť

, práve naopak, drogy plnia svoj účinok a ty cítiš radosť, nič ťa netrápi. Možno doma tvoji blízki myslia na teba a

práve ich bolí tvoje konanie

. Nebuď sebec a nemysli len na svoje šťastie. Ži pre tých, pre ktorých sa to oplatí. Nájdi si takých priateľov, ktorí ťa budú mať radi takého, aký skutočne si. Nie pre tvoje "vtipné" prehrešky, ktoré spáchaš v stave nevedomosti. Áno, mám takých priateľov, skvelých spolužiakov a som im neskutočne vďačná za to, že mi ukázali inú, lepšiu cestu. Pomohli mi v sebe nájsť tú silu, silu zmeniť svoj svet.

Zmeň ten svoj ešte dnes aj ty !

Tak na čo čakáš?

Lucia Svrčeková, Gymnázium sv. Andreja, Ružomberok

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň nevinných detských obetí agresie, Deň národnej spolupatričnosti (Maďarsko), Medzinárodný deň detí nevinných obetí agresií (OSN), Deň zástavy (Estónsko)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131