Autor textu: Archív
28.02.2014

Jakub

Po oslave svojich pätnástych narodenín skončil v záchranke.

Čaklov 28. februára (SkolskyServis.sk) - Jakub bol celkom obyčajný štrnásťročný chlapec, ktorý mal rovnaké záujmy ako ostatní chlapci v jeho veku. Mal kamarátov, spolužiakov, dosť dobre sa učil, počúval svojich rodičov.

Raz sa náhodou v meste stretol s 18-ročným Petrom, ktorého poznal z futbalu. Nevideli sa viac ako rok, tak si mali o čom porozprávať. Jakub sa s ním začal častejšie stretávať a na kamarátov zo školy zabúdal.

Peter ho vzal do svojej partie, bol pyšný, že sa s ním bavia starší chlapci, že ho vzali medzi seba skoro dospelí ľudia, lebo všetci z nich mali viac ako 18 rokov. Jakub sa im chcel vyrovnať, a preto všetko to čo oni. Začal fajčiť, túlať sa, skúsil alkohol a zažil aj prvé lásky.

To najhoršie prišlo asi po mesiaci. Noví kamaráti ponúkli Jakuba drogou, on nechcel vyzerať ako malý chlapec, tak ju skúsil. Hoci vedel, že drogy sú nebezpečné, nechcel trhať partiu, tak sa do okov drog stále viac zamotával. Partia mu po čase prestala dávať drogy zadarmo a Jakub si musel peniaze na dávku zháňať. Začal predávať svoje veci, častejšie pýtal peniaze od rodičov, ale drogy boli stále drahšie, tak začal Jakub kradnúť rodičom peniaze a aj veci z domu.

Rodičia tušili, že sa deje niečo zlé, ale Jakub ich nepočúval.

Utekal z domu, niekedy neprišiel domov aj tri dni.

Na jeho 15. narodeniny mu jeho partia usporiadala oslavu. Stretli sa u jedného kamaráta, ktorý bol sám doma.

Ako narodeninový darček dostal novú drogu. Vzal si ju, predtým vypil nejaký alkohol. Cítil sa veľmi zvláštne, odišiel z oslavy a túlal sa po meste.

Zrazu mu prišlo zle a odpadol. Mal šťastie, že jeho spolužiaci ho hľadali, lebo s ním chceli byť na jeho pätnáste narodeniny.

Našli ho na ulici, ihneď zavolali záchranku a Jakubových rodičov, tým mu zachránili život.

Jakub sa opäť vrátil medzi svojich, začal sa liečiť.

Na partiu feťákov zabudol, pochopil, kto sú jeho praví priatelia, kto ho nenechal zomrieť. Vedel, že iba s ich pomocou sa môže vyliečiť a dostať z otroctva drog.

Alena Kotľárová, VII., Základná škola Čaklov

Čo treba vedieť o koronavíruse

August 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň boja za zákaz jadrových zbraní (aj: Deň Hirošimy)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131