Autor textu: Archív
07.06.2014

Cudzincov žijúcich na Slovensku predstavia deťom rozprávky

Rozprávková postavička Neposedko žiakom prinesie videorozprávky o ďalekých krajinách.

Bratislava 7. júna (TASR) - Cudzincov žijúcich na Slovensku predstaví žiakom rozprávková postavička Neposedko. Nadácia Intenda pokračuje vo svojom projekte knižných Multikultúrnych rozprávok formou videorozprávok Neposedko a jeho svetoví kamaráti.

Každý diel relácie sa skladá z troch častí.

V prvej Neposedko predstaví deťom cudzinca žijúceho na Slovensku, v druhej formou interaktívnych dielní naučí deti aktivitu typickú pre jeho kultúru a na koniec bude formou bábkového divadla prerozprávaná tradičná ľudová rozprávka z danej krajiny.

Vychádzať bude práve z knihy multikultúrnych rozprávok Zo sveta do sveta.

Do konca októbra tohto roka by chcela nadácia vytvoriť 12 dielov multikultúrnych dielní. Koncom roka by mali byť odvysielané vo verejnoprávnom RTVS. Rozprávkové DVD sa majú šíriť do základných škôl na spoločné premietania, objaviť by sa mali aj na webe Nadácie Intenda, kde budú zverejnené videá – mediálne dielne, dostupné na stiahnutie. "Mediálne multikultúrne dielne môžu byť spolu s multikultúrnymi rozprávkami, ktoré má Nadácia Intenda na portáli už zverejnené, použité ako

pedagogická pomôcka na multikultúrnu výchovu

," hovorí predseda správnej rady nadácie Michal Kaliňák. Týmto projektom autori plánujú priamo osloviť 600 žiakov prvého stupňa v desiatich školách po celom Slovensku formou spoločného premietania a účasti migrantov.

"V súčasnosti máme nakrútené prvé dve časti k spomínaným trom dielom relácie, natáčania rozprávok budú v polovici júna. Vtedy budeme pokračovať aj v nakrúcaní ďalších troch dielní s migrantmi z Kolumbie, Mexika a Srbska," uviedla manažérka projektu Jana Kozmonová.

Po dokončení prvých troch dielov majú autori projektu dohodnuté kontrolné premietanie s dramaturgičkou RTVS pre detské vysielanie, aby získali postrehy a pripomienky, ktoré chcú zapracovať.

Nakrúcanie dielní s deťmi prebieha v Základnej umeleckej škole Jána Albrechta v Bratislave, kde autori projektu spolupracujú s chlapcami a dievčatami z dramatického krúžku. Bábky a scény pripravuje scénografka Mária Stanko, bábkoherecké časti dielní zabezpečujú bábkoherečky Barbora Zamišková a Petra Hulinová, režisérmi sú Peter Palík a Adriana Totiková. Výber cudzincov, ako aj prvé ideové námety a prvé scenáre pripravila Silvia Mabena. Kreatívnou manažérkou je Ľubica Murínová, ktorá zároveň začala s oslovovaním základných škôl na celom Slovensku na spoločné premietanie multikultúrnych dielní s cudzincami, ktoré sa bude realizovať od októbra tohto roka.

"Aj týmto projektom dostanú migranti žijúci na Slovensku zaujímavú a jedinečnú príležitosť predstaviť svoje tradičné kultúrne hodnoty. Takto vytvárame efektívny komunikačný nástroj, ktorý hodnoty a tradície jednotlivých kultúr sprostredkuje deťom pre nich zaujímavou a pútavou formou a to formou zážitkových dielní," doplnil Kaliňák.

Knihu rozprávok Zo sveta do sveta predstavila Nadácia Intenda minulý školský rok viac ako 500 deťom po celom Slovensku.

Vypočuť si tak mohli rozprávky a legendy z Brazílie, Indie, Zimbabwe, Pakistanu, Peru, Thajska, Vietnamu, Stredoafrickej republiky, Tadžikistanu, Ruska, Kene, Kolumbie, Srbska a Číny. "Projekt mal úspech a preto pokračuje po novom. Knihu rozprávok nahrádzame videorozprávkami," zdôvodnil Kaliňák.

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň cestovného ruchu, Deň železničiarov, Svetový deň srdca, Medzinárodný deň nepočujúcich,DEŇ EURA (2008) - Oslavy 100 dní pred zavedením eura v SR
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131