Autor textu: Archív
31.10.2012

Vyrezávaná tekvica je symbolom prekliatej duše

Sviatok všetkých svätých „dušičky“ je deň venovaný spomienke na zosnulých.

Liptovská Teplička 31. októbra (TASR)

Prvý november je od roku 1994 na základe rozhodnutia Národnej rady SR dňom pracovného pokoja. Cirkev už po stáročia spája s touto slávnosťou nádej na vzkriesenie. Je to deň radosti. Počas oktávy od prvého do ôsmeho novembra môžeme dušiam v očistci, ale aj sebe vyprosiť odpustky za hriechy. História tohto sviatku siaha ďaleko do minulosti.

Halloween - festival smrti

Pôvod Halloweenu je v keltskom sviatku Samhain. Aspoň 2000 rokov p. n. l. keltskí kňazi v Írsku, Británii, Škótsku a v iných keltských krajinách pred začiatkom zimy prinášali obete Samhainovi pánovi smrti a zlých duchov.

Vyrezávaná tekvica - symbol prekliatej duše

Kelti verili že tesne pred tým ako 1. novembra pán smrti preberie moc, zhromaždí všetkých duchov ktorí mali byť potrestaní tak že budú prebývať v telách zvierat. V tú noc mali duchovia navštíviť ľudí. Podľa Keltov boli títo duchovia hladní, pred sviatkom Samhain, teda 31. októbra, chodili od domu k domu a žiadali vykŕmený dobytok. Ak sa im niekto odmietol povoliť zastrašovali ho a preklínali a na dvere mu nakreslili symbolický šesťuholník. Keď okolo prechádzal Samhain zabil ho a na cestu si svietil vydlabanými kvakami vnútri ktorých horela sviečka. Halloween je spojený aj so splnom mesiaca najbližším k 1. novembru a s dušami ľudí, ktorí si po smrti zaslúžili prebývať v telách zvierat.

Názov Halloween

Približne v 8. storočí kresťanská Cirkev ustanovila 1. november sa sviatok Všetkých svätých, sväté omše, ktoré sa konali počas toho dňa dostali názov Allhallowmas čo v preklade znamená omša Všetkých svätých. Noc pred týmto sviatkom bola známa ako All - hallow - even, v skrátenej verzii Hallowe'nen, čo v preklade znamená pred Večer Všetkých svätých. Toto pomenovanie sa po čase ustálilo na Halloween. Halloween – oslava smrti i v súčasnostiTento sviatok sa rozšíril najmä v Amerike formou Halloweenských party. Rýchlo sa to však rozšírilo po celom svete. Deti prezlečené v kostýmoch chodia od domu k domu a hovoria „Trick or treat“ čo znamená „Dar alebo zlorečenie“. Cirkev tento sviatok označuje za pohanský, kultový, temný spojený zo zlom a smrťou.

Zdroj: Katolícke noviny, internet

Júlia Milanová, Gymnázium P. U. Olivu Poprad

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131