Autor textu: Archív
07.12.2015

Nebuď otrok drog. Nebudem už.

Súťaž Nebuď otrok drog.

Trnava 7. decembra (SkolskyServis.sk) -

Nebuď otrok drog.

Nebudem. Už.

Možno by som mala na začiatok opísať čo si predstavujem pod slovom ako je otrok, alebo drogy a možno by som sa mala najskôr zamyslieť nad tím či to vlastne chápem a či chcem o tom hovoriť.

Máš na výber. Bude to príbeh? Svedectvo? Rozprávka a či nočná mora?

Bola som mladá, hlúpa, nezodpovedná, pochabá, neskúsená? Bola som zvedavá?

Pamätám si to presne. Pamätám si každý detail. Krásna chalúpka. Okolo len zelené kopce, mohutné stromy, vysoká tráva, modré nebo. Na bielych stenách modré vlnky, drevená posteľ na nej pohodený starý smradľavý spacák a pár diek, do ktorých by som sa nezakrútila ani keby mi mrzla krv v žilách. Dáš si? Posúvala sa nejaká sklenka. Hlboký nádych, výdych a zrazu úsmev na perách. Pocit vlnenia, pocit ľahkosti a útlmu.

A voľ nebyť ako byť otrokom.

Nebudem. Už.

Bol som mladý, hlúpy, nezodpovedný, pochabý, neskúsený? Bol som zvedavý?

Zvoní telefón. Ja sedím za stolom. Dnes máme slávnostnú večeru, moji rodičia sa pred dvadsiatimi rokmi brali a sú spolu šťastní až doteraz. Mamina sa krásne smeje, spravila skvelú večeru, prenádherné stolovanie, všade vonia láska a je to krásne. Telefón stále zvoní. Brat vystrelil od stola a utekal do izby. Vrátil sa s mobilom v ruke, hlavu mal sklonenú a už len pohyboval prstom po displeji, pohľad už celý večer nezdvihol.

A voľ nebyť ako byť otrokom.

Nebudem. Už.

Ticho sedím a čakám kedy sa rozletia dvere. Kedy začujem ten buchot ťažkých nôh a kedy budem musieť čeliť môjmu životu. Už teraz mám premyslené všetky únikové kroky, všetky pohyby ktorými by som sa uchránila. Už je počuť štrngot kľúč, je počuť ako sa snaží trafiť do kľúčovej dierky, podarilo sa. Zhlboka sa nadýchnem a budem sa tváriť, že tu nie som, odídem zo svojho tela a budem sa na to pozerať ako niekto tretí. Prišiel ku mne. Pobozkal ma na čelo. Tak strašne smrdel. Zavadil o nohu zo stola. Prečo je tam? Nemotorne sa otočil a položil svoju ťažkú ruku na moje líce. Zaštípalo to. Skĺzla sa mi slza dole po horúcom líci. Počkám kým vytriezvie.

A voľ nebyť ako byť otrokom.

Nebudem. Už.

Barbora Kolková

2 Bc. Trnavská univerzita v Trnave

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň životného prostredia (UNEP)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131