Autor textu: Archív
07.04.2017

Štátne divadlo Košice uvádza premiérovo rozprávku Astrid Lindgrenovej

Divadlo si aj takto pripomína tohtoročné 110. výročie narodenia švédskej autorky kníh pre deti a mládež, známej najmä príbehmi o Pipi Dlhej Pančuche.

Košice 7. apríla (TASR) – Činohra Štátneho divadla (ŠD) Košice pripravila pre malých i veľkých divákov rozprávkový príbeh Ronja, dcéra lúpežníka, z pera slávnej Astrid Lindgrenovej. V slovenskej premiére ho uvedie v piatok 7. apríla. Divadlo si aj takto pripomína tohtoročné 110. výročie narodenia švédskej autorky kníh pre deti a mládež, známej najmä príbehmi o Pipi Dlhej Pančuche.

Nová rozprávka obohatí repertoár činohry ŠD po piatich rokoch. Príbeh o zbojníkovej dcére Ronji je jedným z najkrajších príbehov o priateľstve, odvahe a dobrodružstve. Inscenácia je určená nielen deťom, ale pre celú rodinu.

"Ronja, dcéra lúpežníka nie je "čistá" rozprávka, ale skôr podobenstvo o čistote citov, pravde, úprimnosti, o porozumení, o pochopení toho druhého, o zbavení sa nenávisti, o láske. Možno to pre niekoho vyznie banálne, ale cez postavy Ronje a Birka dospievame a múdrieme a snažíme sa porozumieť, čo je v živote k prežitiu najdôležitejšie," uviedla o novej inscenácii dramaturgička Miriam Kičiňová.

Režisérom rozprávkovej inscenácie je Peter Palik, ktorý rozprávku pre košické divadlo zdramatizoval. Tento príbeh ho oslovil, ešte keď bol sám dieťaťom, spomína, že filmová podoba sa stala v 80. rokoch doslova kultovou záležitosťou.

"Lindgrenová v ňom, na pozadí konfliktu dvoch zbojníckych rodín, shakespearovským spôsobom spracováva tému priateľstva - detskej lásky dvoch detí. Úžasne vykreslila vzťah tvrdohlavého otca s rovnako tvrdohlavou dcérou. Všetko to rámcuje témou prírody, ku ktorej si detskí hrdinovia tiež hľadajú vzťah, a to ich životy formuje," priblížil Palik.

V hlavných postavách Ronji a Birka diváci uvidia Líviu Michalčík Dujavovú v alternácii s Radkou Šutlákovou a Tomáša Dira v alternácii s Kevinom Ivankom. Ich znepriatelených otcov Mattisa a Borku si zahrajú Peter Cibula a Andrej Palko. Okrem hercov divadla budú v predstavení účinkovať aj študenti košického Konzervatória Jozefa Adamoviča.

Ako ďalej informoval hovorca ŠD Svjatoslav Dohovič, keďže Ronja je príbehom o zbojníkoch, v predstavení nebudú chýbať ani bojové scény, ktoré s hercami pripravoval Petr Nůsek, známy český profesionálny choreograf, učiteľ a poradca dobového šermu, špecialista na športový šerm, zbrane a boj vo filme. Jeho rukopis niesli bojové scény v mnohých filmoch a seriáloch ako Borgia, Solomon Kane, Pokoj v duši, Wanted, Kroniky Narnie: Princ Kaspian či Báthory.

Scénu inscenácie pripravil Pavol Andraško, o bábky a kostýmy sa postarala Eva Farkašová a o pohyb hercov choreografka Ivana Kučerová. Pesničkami a hudbou do predstavenia prispel Martin Geišberg.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň piknikov
· Prijímacie skúšky na stredné školy - druhé kolo
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131