Autor textu: Archív
29.11.2017

Školy môžu získať špeciálny nástroj, ktorý zlepší zručnosti žiakov

Matematika, počítačové simulácie, modelovanie, analýza a vizualizácie dát, vývoj algoritmv a samotné programovanie v jednom?

Bratislava 29. novembra (SkolskyServis.sk) - Aj tak by sa dal v skratke definovať inžiniersky nástroj MATLAB, ktorý pomáha študentom nielen na Slovenku zlepšovať ich zručnosti.

Ak by ste hľadali na internete poučku, tak o MATLABe sa hovorí ako o interaktívnom systéme, ktorý bol vyvinutý pre vedecko-technické výpočty. Bol teda vyvinutý najmä preto, aby urýchlil výskum a vývoj. Zďaleka to však nie je všetko, pretože sa dá aplikovať v ekonómii či automobilovom priemysle a mnohých ďalších oblastiach.

Svoje významné uplatnenia má však vo vzdelávaní a dokonca na niekoľkých slovenských školách, ktoré ho už nejaký ten čas využívajú. A prečo hovoríme, že je to interaktívny nástroj? Pretože zadaním príkazu a odklepnutím vyvoláte realizáciu príkazu a výsledok sa vám objaví hneď priamo na obrazovke.

Konečne aj u nás

Skôr ako dorazil MATLAB na Slovensko, zožal veľké úspechy na svetových univerzitách, okrem toho pozitívne reakcie vyšli aj z komerčného sektoru. Používajú ho významné značky a medzinárodné spoločností, chváli si ho Mercedes, Volvo, IBM, Cisco, Apple, zo slovenských je to NBS.

STU ako prvá na Slovensku

Ako prvá univerzita na Slovensku, ktorá začala s týmto nástrojom pracovať, bola Slovenská technická univerzita v Bratislave. Práve študenti STU môžu využívať plnú verziu Total Academi Headcount (TAH) MATLABu.

STU má tak k dispozícii viac ako 80 nástrojov, pričom softvér využívajú napríklad na návrh a overovanie prototypových riešení, okrem toho slúži študentom ako pomocník pri vypracovávaní záverečných prác.

Ktorá univerzita ešte využíva tento moderný nástroj? Je ňou Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA), ktorá rovnako funguje „na plnej verzii“. Klasické sieťové a individuálne licencie využívajú aj ostatné vysoké školy na Slovensku, Technická univerzita v Košiciach a Univerzita Komenského v Bratislave fungujú v rámci rozsiahlych licencií.

Aké sú plusy?

Aké sú teda výhody tohto sofistikovaného systému? Najväčšou výhodou je určite to, že nie je vymedzený úrovňou používateľa – to znamená, že je vhodný pre pokročilých, ale nemusia sa obávať ani začiatočníci, pre ktorých je rovnako vhodný.

Ďalším pozitívom je aj jeho využitie vo vzdelávaní a priamo v praxi – študenti si vďaka nemu výrazne zlepšujú svoje zručnosti, môžu si overovať svoje nápady a zároveň si ich uplatniť aj v reálnom čase. Digitálne zručnosti sú dnes naozaj nevyhnutné, absolventi sa o tom presviedčajú pri hľadaní si práce. Taktiež nám uľahčujú aj bežný život. Čím viac teda študent a mladý človek dokáže svoje zručnosti vylepšiť, tým je to pre neho výhodnejšie pri hľadaní si zaujímavej práce.

Keď už hovoríme o matematike

Podľa portálu uk.mathworks.com práve inžinieri a vedci potrebujú programovací jazyk, ktorý im umožňuje priamo vyjadrovať maticu a maticovú matematiku. Lineárna algebra v MATLABe vyzerá ako lineárna algebra v učebnici. To isté platí pre analýzu údajov, spracovanie signálov a obrázkov, návrh ovládacích prvkov a iné aplikácie.

Treba spomenúť aj ďalšie pozitíva, o ktorých hovorí spomínaný web. Sú to názvy funkcií a podpisy, ktoré sú ľahko zapamätateľné a známe. Názvy funkcií a podpisy sú známe a zapamätateľné.

Prostredie počítača je naladené na opakované inžinierske a vedecké pracovné postupy. A nakoniec - dokumentácia je napísaná pre inžinierov a vedcov, nie pre počítačových vedcov.

„Vývoj algoritmov v MATLABe je desaťkrát rýchlejší a robustnejší ako vývoj v jazyku Java. Musíme filtrovať naše údaje, pozrieť sa na póly a nuly, spustiť nelineárne optimalizácie a vykonať množstvo ďalších úloh. V MATLABe sú tieto schopnosti integrované, robustné a komerčne overené,“ hovorí o skúsenostiach Borislav Savkovic, vedúci vedec pre oblasť informácií, BuildingIQ.

Využitie pre školy

MATLAB si postupne prerazil cestu aj na slovenských školách, najviac ho využívajú už spomínané vysoké školy.

Aké sú šance na kurzy pre študentov, ktoré ich nebudú nič stáť? Školy, ktoré sa rozhodli pre MATLAB TAH, získavajú konkurenčnú výhodu. Tú využívajú práve ich študenti, pretože počas štúdia majú možnosť absolvovať bezplatné online kurzy a získať tak certifikáty rešpektované nejedným zamestnávateľom. Bežná cena jedného kurzu dosahuje 1000 USD. Dnes je možné absolvovať päť kurzov - https://matlabacademy.mathworks.com.

Okrem vysokoškolákov sa MATLAB derie aj medzi stredoškolákov, kde majú možnosť získať špeciálnu licenciu PASS. Na niektorých stredných školách na Slovensku ju už dokonca využívajú. Viac nájdete tiež na http://www.humusoft.sk/matlab/academia/pass/.

Kde hľadať tento nástroj?

Ak by niekto chcel získať plnú verziu MATLAB TAH, tak viac informácií nájde na stránke

http://www.humusoft.sk/matlab/academia/tah/

.

SkolskyServis.sk informovala Martina Baumann.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131