Autor textu: Archív
03.07.2013

28. Hornonitrianske folklórne slávnosti neprekvapil ani dážď

28. - 29. júna sa v prievidzskom amfiteátri v Lesoparku konal 28. ročník Hornonitrianskych folklórnych flávností.

Prievidza 3. júla (SkolskyServis.sk)

Prípravou na podujatie sa stalo už tradične, tak ako každý rok, rezbárske sympózium ľudovej plastiky, ktorého súčasťou bola tvorba veľkorozmerných plastík.

Tieto sochy boli vystavené počas celého folklórneho podujatia.

Oficiálny program sa začal v piatok 28. júna slávnostým otvorením, no ešte pred tým si mohli návštevníci a folklórni nadšenci zatancovať v škole tanca. Pod vedením absolventa Súkromného konzervatória v Nitre, terajšieho študenta VŠMU a taktiež aj člena domáceho Folklórneho súboru Vtáčnik - Tomáša Bakytu, sa návštevníci mohli naučiť tance z rôznych regiónov Slovenska.

Po otvorení podujatia nasledoval detský program ,,Veselože ..."

, v ktorom sa predstavili regionálne detské folklórne súbory. Program však musel byť pre nepriazeň a veľkú prietrž mračien na chvíľu prerušený, no už o malú chvíľu pokračoval a dospel až k úspešnému záveru - spoločnému tancu všetkých zúčastnených detských folklórnych súborov.

Ťahákom prvého dňa tohtoročných slávností bola

ľudová hudba Kandráčovci

, ktorá vystúpila aj so známou folklórnou speváčkou Monikou Kandráčovou. Hľadisko síce zívalo prázdnotou, no tí, ktorí zostali, neobanovali a výborne sa zabavili.

Druhý deň slávností sa opäť začal Školou tanca, kde sa učili nové choreografie, po nej však už nasledovalo ,,Stretnutie" - program folklórnych skupín z hornej Nitry.

Miesto po programe vyplnila Škola tanca - výučba tancov z Terchovej

a na záver 28. ročníka Hornonitrianskych folklórnych slávnosti vystúpil ako hosť večera Folklórny súbor Kopaničiar Myjava.

Súčasťou sviatku folklóristov na Hornej Nitre bola aj výstava Folklór vo fotografii, ktorá pozostávala z fotografií minulých ročníkov Hornonitrianskych folklórnych slávnosti,

Tradičná kuchyňa hornej Nitry

, v ktorej návštevníci mohli ochutnať Strapačky, Bryndzové halušky, Makové perky a iné typické jedlá ,,z kuchyne starej matere". Nechýbali ani tvorivé dielne tradičnej ľudovej tvorby pre deti či prezentácia tradičných textilných techník.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Festík - 2. ročník detského festivalu 25. - 26. mája Bratislava, Petržalka, dostihová dráha
· slovenské finále unikátneho svetového projektu Greenpower, ktorý inovatívnym spôsobom podporuje aj na Slovensku záujem žiakov a študentov o vedu a techniku. Trnava
· Medzinárodný deň nezvestných detí
· Svetový deň uterákov
· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov
· Deň Afriky
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131