Autor textu: Archív
19.08.2018

Prekladateľa a tanečnica Oľga Lajdová by sa dožila 75 rokov

Zviditeľnila sa aj ako členka Baletu Slovenského národného divadla.

Bratislava 19. augusta (TASR)

0ľga Lajdová prekladala modernú anglickú, americkú a írsku literatúru, ale venovala sa aj prekladom zo španielčiny, najmä prózy a drámy argentínskej a mexickej literatúry. Vynikala ako znalkyňa miestnych dialektov a slangov a aktívne sa zúčastňovala na propagácií týchto kultúr. Zviditeľnila sa aj ako členka Baletu Slovenského národného divadla (SND) a tanečnica súboru Lúčnica. Bola prvou manželkou známeho komika Júliusa Satinského. V nedeľu 19. augusta uplynie 75 rokov od jej narodenia.

Oľga Lajdová sa narodila 19. augusta 1943 v Bratislave a žila na Dunajskej ulici v tomto meste, kde býval aj Július Satinský. Ich príbeh lásky sa však začal až v roku 1962 na lodi počas natáčania filmovej komédie Výlet po Dunaji, pretože sa dovtedy nepoznali. Julo Satinský mal v tom čase dvadsať rokov, Oľga Lajdová o rok menej. Prvé roky ich vzťahu boli komplikované, keďže zaľúbenci takmer vôbec neboli spolu. Riešili to bohatou korešpondenciou. Lajdová žila najskôr v Košiciach, kde mala angažmán v baletnom súbore v divadle, krátko po jej návrate do Bratislavy Satinský narukoval na základnú vojenskú službu. Už niekoľko týždňov po jeho návrate z vojenčiny Lajdová odcestovala na polročný pobyt do Ameriky.

V rokoch 1957 až 1962 študovala Oľga Lajdová tanečný odbor na Konzervatóriu v Bratislave, takmer dva roky bola v angažmán v baletnom súbore Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach, ďalšie dva roky tancovala v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave. V rokoch 1965 až 1971 študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a potom sa stala lektorkou na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. V rokoch 1972 až 1973 vyučovala na Jazykovej škole.

Oľga Lajdová zomrela 22. januára 1985 vo veku 41 rokov, utopila sa pri kúpaní v Karibiku na ostrove Svätý Tomáš na Amerických Panenských ostrovoch a je tam aj pochovaná.

O prvej manželke populárneho herca Júliusa Satinského sa možno najviac dozvedieť z knihy Listy Oľge, ktorá vyšla v roku 2013. Zostavovateľkou publikácie s príťažlivou formou je Satinského dcéra z druhého manželstva Lucia. Kniha je zbierkou intímnych listov, ktoré si dvojica písala ešte za slobodna. Pri jej tvorbe spolupracovalo Vydavateľstvo SLOVART so štúdiom vizuálnej komunikácie Pergamen, vďaka čomu sú Listy Oľge majstrovským dielkom, obsahujúcim aj faksimile ručne písaných poznámok, kresieb, listových známok a pečiatok.

"Zaujímavá „dvojsamota“ pisateľov je presne to, čo dnes na svete chýba. Nahradili ju maily, telefonáty, smsky... nevadí. Listy Oľge vás vrátia späť do časov, keď vojenská služba bola povinná a listy do Ameriky putovali veľmi dlho a niekedy sa celkom stratili", napísala ku knihe jedna z recenzií.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje rektorov vysokých škôl Bratislava, Prezidentský palác, 11.00 h
· Otvorenie výstavy "Prvá dáma vzdelávania - 100 rokov Univerzity Komenského" Výstava potrvá do 13. októbra. Bratislava, Múzeum mesta Bratislavy, Radničná 1
· Medzinárodný deň OSN na podporu obetí týrania
· Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu
· Konferencia Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska Téma: Predstavenie posynodálnej apoštolskej exhortácie Christus vivit Badín, Kňazský seminár sv. Františka Xaverského
· Vyhodnotenie celoslovenskej súťaže Create&Control Cieľom podujatia je zvýšiť politickú angažovanosť a gramotnosť študentov stredných škôl. Bratislava, hotel Plus, Bulharská 72, 14.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131