Autor textu: Archív
19.01.2014

Jednou nohou v hrobe, druhou na tomto svete...

Všetko, čo píšem sú moje názory a netvrdím, že je to stopercentná pravda, chcem však povzbudiť a možno pomôcť tým, ktorí to potrebujú.

Liptovská Osada 18. januára (SkolskyServis.sk) - Drogy... Omamné látky, ktoré napĺňajú túžbou, no zároveň ničia život. Pôsobia, ako by bol človek na bežiacom páse. Zdá sa ti, že ideš ďalej, no v skutočnosti si stále na tom istom jednom mieste, nehýbeš sa, a nakoniec zistíš, že to nie je pravda.

Droga nie je uvoľnenie, ale urýchľovač smrti, v oboch zmysloch. Aj fyzickej, no hlavne, psychickej, teda , duševnej.

Ja nedrogujem. Nehovorím, že som v živote nemala v ústach cigaretu či vodnú fajku, alebo že som si nedala glg šampanského, či piva. To nie, ale kto v mojom veku to neskúsil? No, nejde o to, kto to skúsil, ale o to, komu sa tá „skúška“ stala týždennou, niekedy až dennou rutinou... Všade okolo cigarety, alkohol a dokonca, buďme realisti, aj iné drogy... No, načo je to dobré? Odreagovanie? Nie! Zmena myšlienok? Nie! Frajerina? To dupľom! Tak ešte raz sa pýtam, na čo je to dobré?!

Použijem citáciu z knižky Malý princ, od Antonie de Saint-Exupéryho:

- Prečo piješ? – pýtal sa ho Malý princ. - Aby som zabudol - odpovedal pijan. -Aby si zabudol? A na čo? – vyzvedal Malý princ. - Aby som zabudol že sa hanbím - priznal pijan a ovesil hlavu. - Za čo sa hanbíš? – vypytoval sa Malý princ lebo mu chcel pomôcť. - Hanbím sa za to že pijem! – dodal pijan a načisto sa odmlčal.

Toto mi nejde do hlavy. Na čo teda niekto droguje? Nemyslím si, že to niekomu chutí. Ako niekomu môže chutiť dym? To celkom nechápem. Mám 13, no idem mať 14 rokov a mám plno kamarátov, ktorí fajčia alebo pijú. Nie je to zvrátené? Decká, ktoré sa snažia rýchlo dospieť a dokazujú si to týmto. Pokiaľ chcú zmeniť myšlienky, prečo nie. Veď kniha je jeden z najlepších spôsobov, ako sa odreagovať. Nový dej, nové postavy. Však, neexituje iba kniha, existujú filmy, existuje pero a papier, kde môžete svoje myšlienky zvečniť a zachovať. Nie je to účasné? Nie je to krásny spôsob, ako sa odreagovať, ako zmeniť myšlienky a možno aj ako byť frajerom?

Veď frajerina nie je to, že niekto dokáže poťahovať z nikotínovej tyčinky a vydychovať do vzduchu krúžky sivého dymu. Frajerina je niečo naozaj dokázať.

Chcem, veľmi chcem pomôcť ľuďom, ktorí sa snažia prestať, no neviem ako. Slovne ich odhováram, ale čo im dodá tento impulz? Bojím sa, že pomôže len vlastná negatívna skúsenosť, ale to nie je vôbec dobré, lebo tá skúsenosť so sebou nesie príliš veľkú daň. Pre to, ako toto čítaš a vieš, že sa to týka aj teba alebo tvojich kamarátov, či blízkych, skús byť hrdinom a bojovať proti tomu s nami. L

ebo potom už môže byť neskoro. Dúfam, že si čoskoro všetci uvedomia, že drogovať nemá žiaden význam a že tým neškodia len sami sebe, ale aj ľuďom okolo nich.

Antónia Vieriková, 8. A trieda, ZŠ s MŠ Liptovská Osada

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň nevinných detských obetí agresie, Deň národnej spolupatričnosti (Maďarsko), Medzinárodný deň detí nevinných obetí agresií (OSN), Deň zástavy (Estónsko)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131