Autor textu: Archív
05.02.2014

Rezort nesúhlasí, aby školy úspešné v testovaní dostávali viac peňazí

Ministerstvu školstva sa nepozdáva návrh poslancov KDH, aby školy s vynikajúcimi výsledkami v deviatackom Testovaní 9 či písomných maturitách dostávali viac peňazí od štátu.

Bratislava 5. februára (TASR)

Rezort školstva preto vláde odporúča, aby vyslovila nesúhlas s týmto poslaneckým návrhom. Vyplýva to z materiálu, ktorý ministerstvo poslalo do pripomienkového konania.

Podľa novely zákona o financovaní škôl z dielne poslancov KDH Martina Fronca, Pavla Hrušovského, Pavla Abrhana a Moniky Gibalovej by školy s vynikajúcimi výsledkami v celoštátnych meraniach mohli dostať normatívny príspevok vyšší o 10 percent.

Ministerstvo vo svojom stanovisku píše, že v súčasnosti školám prideľuje peniaze za kvalitu, keď sa ich žiaci umiestnia v súťažiach či predmetových olympiádach. Rezortu sa nepáči, že poslanci chcú financovať kvalitu prostredníctvom výsledkov celoštátnych meraní, ktoré neprebiehajú na všetkých školách. V stanovisku sa spomína napríklad prvý stupeň základných škôl, stredné odborné školy s dvojročnou a trojročnou dĺžkou štúdia, či špeciálne stredné školy, odborné učilištia a praktické školy. "Tieto školy by boli ukrátené o možnosť uchádzať sa o pridelenie finančných prostriedkov za kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu. Máme za to, že v rámci všetkých druhov škôl sa nájdu školy, ktoré dosahujú vo výchove a vzdelávaní žiakov vynikajúce výsledky," píše vo svojom stanovisku ministerstvo.

Rezort tiež tvrdí, že už niekoľko rokov rokuje so zástupcami asociácií a profesijných združení škôl, aby sa určili objektívne merateľné ukazovatele kvality, za ktoré by ministerstvo mohlo prideliť školám peniaze.

"Zatiaľ neprišlo k dohode na kritériách," uvádza ministerstvo. Keď príde k dohode, tieto kritériá plánuje zapracovať do pripravovaného zákona o financovaní škôl a školských zariadení.

Okrem toho ministerstvo navrhuje vláde, aby vyslovila nesúhlas s návrhom opozičnej poslankyne Jany Žitňanskej (nezaradená). Poslankyňa chce presadiť, aby ministerstvo pridelilo peniaze na platy asistentov učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním vrátane poistného na povinné verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie, príspevku na starobné dôchodkové sporenie a príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie každému žiadateľovi, ktorý o to požiada.

V roku 2014 rezort podľa svojho stanoviska plánuje na platy asistentov vrátane poistného vynaložiť približne 5,7 milióna eur, čo pokryje asi 736 úväzkov asistentov učiteľa. Školy pritom žiadali platby pre asi 1369 úväzkov. "To znamená, že z pridelených finančných prostriedkov môže ministerstvo zabezpečiť požiadavky škôl na úrovni približne 53,74 percenta," píše rezort. Ak by malo ministerstvo vyhovieť všetkým, v tomto roku by okrem plánovanej sumy potrebovalo ďalších 4,9 milióna eur. "Výdavky na tento účel sa z roka na rok zvyšujú, nakoľko ide o mzdové finančné prostriedky, ktorých valorizácia súvisí aj so zvyšovaním platov pedagogických zamestnancov," zdôvodnil rezort.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň afrického dieťaťa
· Deň otcov
· V období od 16. do 30. júna 2019 sa uskutoční riadny termín záverečných skúšok na stredných odborných školách
· Majstrovská Slovenska doma vyrobených detských kár Bardejov, Komenského ulica
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131